• Newsletter No.18 • 15. avgust 2011 •

NADA
Stefan Živković (Foto: MC)
Država se prema novinarima i medijima odnosi kao prema nužnom zlu, a po nekim procenama zemlja je u srednjem veku po medijskoj pismenosti. S druge strane, sedamnaestogodišnji Stefan Živković, prvi je počeo na Tviteru da izveštava o događajima na Kosovu, da bi ga potom sledili i profesionalni novinari. Trojica mladih programera iz Novog Sada napravili su program kojim je moguće ograničiti pristup Fejsbuku i Jutjubu. I pored svega, ima nade.
Z.Č.
MINISTARSTVO MENJA TEKST MEDIJSKE STRATEGIJE
Predrag Marković (Foto: BETA)
Konačan tekst Medijske strategije priprema se u Ministarstvu kulture i informisanja i trebalo bi da bude gotov do septembra, najavio je ministar Predrag Marković. Prema njegovim rečima, neki delovi će, po svemu sudeći, biti znatno drugačiji od Nacrta, u čijem pisanju su učestvovali i predstavnici novinskih udruženja. “Očito ne postoji politička volja da se država povuče iz vlasništva u svim medijima na različitim nivoima i s različitim motivima”, rekao je, pored ostalog, Marković.
Po njegovoj oceni usvajanje Strategije samo prvi korak sređivanja stanja u srpskim medijima, nakon kojeg sledi teži - donošenje zakona koji proizilaze iz ovog dokumenta.  “U srpskim medijima odsustvo profesionalnosti i manjak profesionalne konkurencije vidljivi su na svakom koraku. Prisutna je i autocenzura, što je samo vidljivi oblik činjenice da mediji nisu toliko u raljama države koliko u raljama reklamnih agencija. Medijska strategija će zato predvideti niz aktivnosti kojima će država pomoći medijima i olakšati njihovo poslovanje”, zaključio je Marković. (Izvor: Večernje novosti)
TO MEDIA STRATEGY BY BYPASSING THE LAW!? l THE EUROPEAN COMMISSION CRITICIZE SERBIA FOR TWITTER l MINISTRY CHANGES THE TEXT OF MEDIA STRATEGY l THE INFORMATION OF MEDIA OWNERS MUST BE PUBLIC l RADISAVLJEVIĆ: SOON THE SOLUTION FOR THE "CURUVIJA CASE" l IS DRAGAN PARAVINJA LINKED TO THE MURDER OF DADA VUJASINOVIC l IFJ CONDEMNS THE BOMBING OF LIBYAN TELEVISION l CPP: TV PINK INFLAMES HATRED l SLOBODAN AREZINA APPOINTED AS THE DIRECTOR OF TV NOVI SAD l EFFECT OF THE INTERNET AND SOCIAL NETWORKS ON JOURNALISM l TV STATIONS STILL DO NOT RESPECT THE LAW ON ADVERTISING l FOUR JOURNALISTS FIRED IN RTV SMEDEREVO l THE FIRST SERBIAN TV INTENDS TO BUY PODGORICA’S PRO TV
AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS
ZAHTEV ZA REHABILITACIJU ĆURUVIJE, LUKOVIĆA I JANKOVIĆA
Slavko Ćuruvija (Foto: FONET)
Nezavisno udruženje novinara Srbije podnelo je 2. avgusta Višem sudu u Beogradu zahtev za rehabilitaciju novinara Slavka Ćuruvije, Zorana Lukovića i Srđana Jankovića, koji su pre 12 godina osuđeni na po pet meseci zatvora. “NUNS traži i očekuje od Višeg suda da odgovarajućim aktom o rehabilitaciji konačno ispravi veliku nepravdu nanetu Ćuruviji, Lukoviću i Jankoviću”, navedeno je u zahtevu.
Trojica novinara osuđena su 8. marta 1999. godine po tužbi Milovana Bojića, tadašnjeg potpredsednika Vlade Srbije i direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje, zbog teksta objavljenog 5. decembra 1998. u dnevnom listu Dnevni telegraf. U tekstu je Bojić indirektno doveden u vezu s ubistvom Aleksandra Popovića, lekara u toj zdravstvenoj ustanovi. Presuda je postala pravosnažna u jeku NATO bombardovanja.
Slavko Ćuruvija, vlasnik i urednik Dnevnog telegrafa ubijen je 11. aprila 1999. godine. Njegov kolega, novinar  Zoran Luković, uhapšen je 15. avgusta 2000.  i upućen na izdržavanje kazne u Padinsku Skelu. Iz zatvora je pušten 21. oktobra, po osnovu pomilovanja rešenjem tadašnjeg predsednika Srbije Milana Milutinovića. Novinar Srđan Janković iselio se u Crnu Goru, gde i danas živi i radi. NUNS je ponovio stav da nije bilo elemenata za krivično gonjenje trojice novinara i da je presuda posledica sudske poslušnosti i podređenosti autokratskom režimu. Upravo zato Udruženje smatra da abolicija kao čin milosrđa jednog od najviših službenika režima Slobodana Miloševića ne sme da ostane jedini osnov Lukovićevog oslobađanja, jer ona u suštini ne poništava optužbu i presudu, tim pre što milosrđe nije obuhvatilo Ćuruviju i Jankovića. (Izvor: NUNS)
TELEVIZIJA PINK KRŠI ZAKON
Nezavisno udruženje novinara Srbije uputilo je 4. avgusta javnu kritiku televiziji Pink zbog najave njenog vlasnika Željka Mitrovića da će u programu bojkotovati reklamiranje hrvatskog turizma, muzike i kinematografije. Odluka TV Pink suprotna je Zakonu o oglašavanju koji stranim pravnim i fizičkim licima garantuje ista prava kao i domaćim. Vlasnik Pinka saopštio je da neće dozvoliti nikakve cenzorske ambicije i da, pre nego što  preduzme pravne mere, upozorava na najgrublje mešanje u politiku jednog komercijalnog i nezavisnog medija.
Mediji su javno dobro i niko, pa ni vlasnik medija, nema pravo da programske sadržaje podređuje ličnim razlozima i interesima. Zakon nedvosmisleno zabranjuje bilo kakvu diskriminaciju oglašivača zbog rasne, nacionalne ili etničke pripadnosti, naveo je NUNS. Problematična je i Mitrovićeva izjava da ova medijska kuća “više nikada neće biti u prilici da zataškava incidente i neprijatnosti koje srpski, bosanski i crnogorski državljani doživljavaju na letovanju u Hrvatskoj”. “Zataškavanje” činjenica predstavlja najgrublje kršenje elementarnih profesionalnih i etičkih principa informativne delatnosti. NUNS očekuje da Savet RRA hitno razmotri da li je odluka TV Pink suprotna i Zakonu o radiodifuziji. (Izvor: NUNS)
PODRŠKA NUNS-a ŠABIĆU
Rodoljub Šabić (Foto: BETA)
Nezavisno udruženje novinara Srbije podržalo je 2. avgusta zahtev poverenika za informacije Rodoljuba Šabića da Ministarstvo  kulture, informisanja i informacionog društva produži rok za javne konsultacije o predlogu Pravilnika o tehničkim zahtevima za uređaje i programsku podršku za zakonito presretanje elektronskih komunikacija i zadržavanja podataka o elektronskim komunikacijama. NUNS je saglasan sa stavom poverenika da pojedina rešenja u ovom aktu “imaju izuzetan značaj sa stanovišta mogućih povreda osnovnih ljudskih prava”.
Zbog toga bi konsultacije o tim rešenjima trebalo podići na nivo široke javne rasprave u koju bi trebalo uključiti predstavnike akademske zajednice, civilnog društva, medija i elektronskih operatera. NUNS deli i zabrinutost poverenika zbog mogućnosti da se ovim propisom omogući “da praktično neograničeno, po sopstvenoj proceni koja ne podleže oceni suda, službe bezbednosti pristupaju podacima o tome ko sa kim komunicira, kada, u kom vremenskom periodu, kojom vrstom veze, kao i podacima o tome sa koje lokacije komunicira”. Takva pravna rešenja predstavljaju ozbiljno odstupanje od ustavne garancije nepovredivosti pisama i drugih vidova komunikacije.  (Izvor: NUNS)
MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA
DO MEDIJSKE STRATEGIJE MIMO ZAKONA !
Vukašin Obradović (Foto: MC)
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović upozorio je 2. avgusta da će Ministarstvo kulture i informisanja prekršiti zakon ukoliko suštinski promeni Nacrt medijske strategije, a taj novi dokument ne uputi ponovo na javnu raspravu. On je podsetio da je za izradu Medijske strategije potrošeno oko 100.000 evra. Na njoj su radile dve grupe stranih, pa radna grupa domaćih eksperata - predstavnika svih domaćih novinarskih asocijacija i države. Obradović je reagovao na izjavu državne sekretarke Dragane Milićević.
Dogovorena rešenja jednoglasno su podržali svi članovi radne grupe, uključujući i predstavnike države, a tekst je potpisao ministar kulture. Nacrt je bio na javnoj raspravi.  Čemu sve to, pita Obradović, ako Ministarstvo sada namerava da napiše sasvim novi tekst. On napominje da bi takav, novi Nacrt, po zakonu, morao ponovo na javnu raspravu. Po Obradovićevim rečima postavlja se logično pitanje: zašto smo uludo potrošili godinu dana i stotinak hiljada evra građana Srbije ako će neko u Ministarstvu da sedne i napiše strategiju? Ako je već postojala ovakva namera, zašto Ministarstvo kulture nije izašlo 1. juna sa svojim viđenjem medijske scene do 2016, godine pa da onda, kako to demokratska procedura nalaže, vodimo javnu raspravu o dokumentu koji sadrži ključne stavove države? Da li je u duhu demokratske procedure da se usvoji tako važan dokument praktično bez javne rasprave? Sekretarka Milićević je izjavila da Nacrt nije sveto pismo i da Ministarstvo ima pravo da napiše tekst koji može biti sasvim različit od nedavno dogovorenog. “Nije reč o Svetom pismu nego o zakonitosti. Siguran sam da sve ovo znaju i u Ministarstvu kulture, ali neko, izgleda, očigledno nije izvukao pouke iz blamaže oko izmena Zakona o informisanju, pa pokušava nešto slično. I ishod će biti istovetan”, zaključuje Obradović.  (Izvor: Danas)
JANKOVIĆ: OTKRITI ĆURUVIJINE UBICE, REHABILITACIJA NEPOTREBNA
Srđan Janković
Srđan Janković, jedan od trojice novinara čiju sudsku rehabilitaciju traži Nezavisno udruženje novinara Srbije, izjavio je 4. avgusta da ne bi želeo da se pričom o tome i prethodnim davanjem ulici imena Slavka Ćuruvije, sakrije suštinski problem, a to je razotkrivanje inicijatora i inspiratora Ćuruvijinog ubistva 1999. godine. NUNS je podneo zahtev za rehabilitaciju novinara Slavka Ćuruvije, Zorana Lukovića i Srđana Jankovića, osuđenih pre 12 godina na po pet meseci zatvora. Janković se po izricanju presude iselio u Crnu Goru.
On veruje da je NUNS iz najboljih namera podneo zahtev za rehabilitaciju, ali smatra da su njih trojica već u martu 1999. godine, kada je sudija pročitao osuđujuću presudu, bili suštinski rehabilitovani, odnosno dobili su i formalnu potvrdu da su dali sve u borbi protiv tadašnjeg zločinačkog režima. Janković je dodao da odgovor na pitanje ko je ubio Slavka Ćuruviju, kao i ko su inspiratori i naredbodavci ovog i ostalih političkih ubistava tokom i nakon devedesetih godina, treba da budu „tema broj jedan“. „Osnovni motiv tadašnjih institucija za krivičnu tužbu i osuđujuću presudu protiv Dnevnog telegrafa i nas bio je -  priprema za likvidaciju Slavka Ćuruvije. Najpre su ga finansijski iscrpili, osuđujući njegova novinska izdanja na enormne novčane kazne, zatim su sudskom presudom za krivičnu odgovornost želeli da pred širom javnošću kompromituju Slavka Ćuruviju. Preko državnih medija su mu dodatno nacrtali tačke na glavi kroz koje treba da prođu hici iz heklera. I tokom proglašenog ratnog stanja, a mesec dana nakon presude tokom policijske prismotre, Ćuruviji su presudili. Potpuno je jasno da su, na osnovu naređenja iz državnog vrha, likvidaciju obavile tadašnje bezbednosne službe Srbije”, zaključio je Janković.  (Izvor: Portal Analitika)
PODACI O VLASNICIMA MEDIJA MORAJU DA BUDU JAVNI
Savet za borbu protiv korupcije
(Foto: TANJUG)
Savet za borbu protiv korupcije zatražio je da se u registru javnih glasila učine javnim podaci o pravim vlasnicima medija, posebno u onim slučajevima gde su krajnji vlasnici u of-šor zoni. Savet će, posle letnje pauze, dostaviti Vladi Srbije i prezentovati javnosti svoj izveštaj o medijima, s informacijama o tome ko ima vlasničkog udela u medijskim kućama, i ko je im je omogućio da to postanu i, do sada, ostanu anonimni.
Savet se odlučio na taj korak pošto su medijska udruženja izrazila bojazan da bi se konačni tekst predloga medijske strategije mogao bitno razlikovati od predloga koji je sastavila radna grupa, a koju su većinom činili njihovi predstavnici. Savet za borbu protiv korupcije je takođe zatražio da se budžeti državnih institucija ograniče u pogledu trošenja novca za reklamiranje i promociju, kao i da se sankcionišu državne institucije koje tim aktivnostima krše Zakon o oglašavanju. Prema mišljenju Saveta, poverenik za informacije mora imati uvid u  poslovnu saradnju organa javne vlasti i medija, što znači da se informacije o toj saradnji definišu kao obavezni sadržaji informatora o radu organa da bi se u toj oblasti povećala transparentnost.  (Izvor: Dnevnik)
RADISAVLJEVIĆ: USKORO REŠENJE „SLUČAJA ĆURUVIJA”
Miljko Radisavljević
(Foto: FONET)
Ubistvo novinara Slavka Ćuruvije biće uskoro rešeno, a brzo će biti okončan i pretkrivični postupak političke pozadine ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, najavio je 11. avgusta Miljko Radisavljević, tužilac za organizovani kriminal. On je rekao da su ubistva novinara sramota za Srbiju: “Dada Vujasinović i Milan Pantić su u drugim tužilaštvima i verujem da će kolege uraditi sve da ona budu rešena. Kada je reč o Ćuruviji, nemam nikakve dileme, niti sumnje da ćemo taj slučaj rešiti. Postoje i konkretni razlozi zbog kojih mogu da iznesem takve tvrdnje”.
On nije želeo da pominje rokove, jer se do sada to pokazalo kontraproduktivnim, ali je naglasio da je s razlogom optimista i da je siguran da je Tužilaštvo sada na pravom tragu. Radisavljević je kazao da nema zastoja u istrazi pobune Jedinice za specijalne operacije i političke pozadine atentata na Đinđića. “Tužilaštvo za organizovani kriminal sakupilo je dokaze da je klan Darka Šarića 2008. i 2009. prokrijumčario četiri tone čistog kokaina vrednog 140 miliona evra, kao i da je Stanko Subotić švercom duvana oštetio budžet Srbije za 60 miliona maraka i osam miliona dolara”. rekao je Radisavljević. (Izvori: Novi magazin, FoNet)
DA LI JE PARAVINJA POVEZAN SA UBISTVOM DADE VUJASINOVIĆ
Dada Vujasinović
Novinari i novinarska udruženja u Srbiji dočekali su sa sumnjom i negodovanjem napise o Draganu Paravinji, koji je u Hrvatskoj osumnjičen za silovanje i ubistvo Antonije Bilić (17), i njegovo povezivanje sa ubistvom beogradske novinarke Dade Vujasinović. Njene kolege su gotovo jednodušni u stavu da su informacije iz Hrvatske neuverljive, te da je reč o do sada najneozbiljnijem pokušaju da se zataška istina o njenoj likvidaciji.
Predsednik NUNS-a, Vukašin Obradović podsetio je 3. avgusta da je na suđenju 2002. godine psihijatrijskim veštačenjem Paravinja označen kao čovek ograničenih mentalnih sposobnosti i patološki lažov. Obradović je rekao da veruje da se deo prave istine nalazi u dnevnicima Ratka Mladića, koji su zaplenjeni prošle godine i u kojima se u vezu sa ubistvom novinarke dovode konkretni ljudi. U Mladićevim dnevnicima pominju se Goran Vuković majmun, vođa voždovačkog klana, Dušan Malović koji je tokom rata u Bosni bio vođa specijalnih jedinica zvanih “pahuljice” i Mića Stanišić, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.
“Mislim da taj trag zapravo treba prihvatiti više nego iskaz Paravinje čije mentalne sposobnosti mene uveravaju da DB ne bi angažovala jednog takvog čoveka na jednom tako delikatnom zadatku", rekao je Obradović. (Izvor: TV B92)
EVROPSKA KOMISIJA KRITIKUJE SRBIJU ZBOG TVITERA
Štefan File (Foto: FONET)
Evropska komisija je početkom avgusta obećala nezadovoljnom tviterašu iz Srbije, koji je odlučio da im se obrati povodom zabrane satiričnih i lažnih Tviter profila srpskih političara, da će u sledećem susretu sa srpskim vlastima razgovarati o tom slučaju. Anonimni tviteraš je pisao Štefanu Fileu, a ažurni službenici EK su mu brzo odgovorili ističući da pažljivo prate sve što se tiče slobode izražavanja i ljudskih prava u Srbiji.
Ovo je standardna praksa, i o ukidanju lažnih Tviter profila sigurno će biti reči s domaćim predstavnicima vlasti. Lažni profil „@Vookjeremic“ ukinut je na zahtev Ministarstva spoljnih poslova Srbije, koje je to tražilo zbog čestih lažnih informacija koje su se pojavljivale na tom profilu. (Izvor: Blic)
SRBIJA JE U SREDNJEM VEKU PO MEDIJSKOJ PISMENOSTI
Miomir Rajčević
Srbija je u srednjem veku kada je reč o medijskoj pismenosti, a nove informaciono komunikacione tehnologije izazivaju robovlasništvo kod onih koji ne umeju da ih koriste, izjavio je 3. avgusta Miomir Rajčević, izvršni direktor Svetskog samita medija za mlade. Samit je održan od 2. do 10. avgusta u Beogradu, a njegov cilj je, prema rečima organizatora, bio da se ohrabre ne samo pripadnici različitih etničkih grupa već posebno učitelji i nastavnici osnovnih i srednjih škola.
”To je zatvoreni krug koji u startu našu decu koja su talentovana, kreativna, željna komunikacije, čini hendikepiranim jer škole još nisu u stanju da rade ono što rade škole u Švedskoj ili drugim razvijenim zemljama, nemaju medijske laboratorije niti zakonodavni okvir”, pojasnio je Rajčević. Osnovni cilj svih naših aktivnosti je da konvertujemo pasivno znanje koje mladi imaju, jer prate medije, u aktivno znanje medijskih tehnologija i da ih stimulišemo i motivišemo na to da postanu partneri s medijima - istakao je Rajčević. (Izvor: Dnevnik)
CPP: TV PINK RASPIRUJE MRŽNJU
Željko Mitrović (Foto: FONET)
Centar za praktičnu politiku (CPP) podneo je 10. avgusta predstavku Republičkoj radiodifuznoj agenciji (RRA) protiv TV Pink jer, kako je navedeno, „direktno podstiče neprijateljstvo prema građanima Hrvatske i građanima Srbije hrvatskog porekla”. Taj dokument biće upućen i poverenici za zaštitu ravnopravnosti.
Razlog za ovakav korak je zabrana Željka Mitrovića, vlasnika Pinka, na reklamiranje hrvatskih proizvoda, emitovanje njihove muzike i filmova, kao i oglašavanje Hrvatske turističke zajednice. „Prenaglašavaju se incidenti i predstavljaju kao deo planiranih državnih aktivnosti, hrvatski proizvođači optužuju se da prodaju ’otrovnu’ robu, institucije Hrvatske da rade protiv Srbije. U centralnim informativnim emisijama daje se prostor svakom ko ima bilo kakav lični problem sa nekom od hrvatskih institucija” – stoji u dopisu CPP u kojem se izražava i zabrinutost zbog nereagovanja RRA „na očiglednu zloupotrebu javne frekvencije kao javnog dobra”. Na ove optužbe Mitrović je reagovao objašnjenjem da ga ništa ne može sprečiti da objavljuje „istinu o pretučenim srpskim turistima na Hrvatskom primorju ili o robi široke potrošnje koja je neispravna, zagađena i otrovna”. (Izvor Politika)
PRAVILNIK O PRESRETANJU KOMUNIKACIJA I BEZBEDNOST ZEMLJE
Usvajanjem pravilnika o presretanju elektronskih komunikacija bez odluke suda, već samo sa nalogom za koji nije jasno ko ga daje, otvara se prostor za političke i lične obračune, ucene i kao naročito opasno - ekonomsko špijuniranje, upozoravaju stručnjaci za bezbednost i telekomunikacije. Oni napominju da se novim odredbama krše osnovna ljudska prava i da Srbija postaje policijska država! Najveći problem će biti ekonomska špijunaža.
„Biće špijunirane velike kompanije i njihovi biznis planovi, firme koje bi trebalo da budu prodate, kao i konkurencija”, ocenjuje Božidar Spasić, dugogodišnji pripadnik Službe državne bezbednosti SFRJ, a danas vlasnik detektivske agencije. Policija je i ranije prisluškivala građane, a da na Specijalnom sudu ne može da se utvrdi kada je sudija potpisao nalog. Ova još šira ovlašćenja omogućavaju da službe na svoju ruku prisluškuju, te informacije koriste zarad lične koristi pojedinca ili neke grupe. Poznato je da su uprkos zakonu, pored MUP-a, BIA i VBA, građane Srbije prisluškivale i strane obaveštajne službe. Na osnovu njihovih informacija uhapšen je i Duško Šarić. (Izvor: Alo)
UTICAJ INTERNETA I DRUŠTVENIH MREŽA NA NOVINARSTVO
Novinari nedovoljno koriste prednosti savremenog Interneta i posebnog vida prikupljanja i distribucije informacija koje omogućavaju društvene mreže kao što je Tviter, ocenili su učesnici okruglog stola „Društvene mreže i mediji: Twitter na Kosovu“, koji je 5. avgusta organizovalo Nezavisno udruženje novinara Srbije. Ljude u medijima postideo je mladi Stefan Živković (17) iz Zvečana, koji je prvi počeo na Tviteru da izveštava o poslednjim kosovskim događajima, da bi se novinari tek onda uključili.
“Početak krize zbio se ispred moje kuće. Imao sam mobilni i opciju za tvitovanje i odmah sam poslao prve informacije. Slao sam samo one vesti koje sam lično video i zato se mojim tvitovima verovalo”, rekao je Živković i dodao da on nije novinar. ”Zadesio sam se na mestu događaja i pisao o onome što sam video. Smatram da ja, kao ni Tviter, nismo konkurencija profesionalnom novinarstvu”, zaključio je Živković. Na ovom skupu čulo se da je građansko novinarstvo u Srbiji još veoma skromno. Uprkos približno tri miliona ljudi na Fejsbuku, 100.000 aktivnih korisnika Tvitera i brojnim blogovima, klasični mediji, posebno TV i novine, i dalje su dominantni izvori informacija. (Izvor: Newsletter NUNS)
PROGRAM ZA OGRANIČAVANJE PRISTUPA FEJSBUKU I JUTJUBU
Trojica programera i preduzetnika iz Novog Sada napravila su program kojim se može ograničiti pristup Fejsbuku i Jutjubu, objavljeno je 13. avgusta. Besplatan softver je namenjen poslodavcima i roditeljima koji svojim zaposlenima ili deci žele da ograniče pristup ovim mrežama, i jednim klikom može zabraniti ulazak na Fejsbuk i Jutjub. Marko Vujatović, koji je marketing menadžer ove grupe, navodi da su glavni korisnici oni koji svojoj deci žele da ograniče pristup Fejsbuku i Jutjubu.
"Koriste ga i kompanije koje žele da ograniče svoje zaposlene i svi oni koji su na neki način zavisnici od Fejsbuka i koji prosto žele sebi da nametnu da ne koriste ove društvene mreže", rekao je Vujatović. Fejsbuk u velikim firmama može blokirati sistem administrator. Ipak, ovaj softver omogućava da to uradi svako ko i najmanje poznaje računare. Takođe, postoji još korisnih opcija, ali se takve usluge naplaćuju. Sto hiljada ljudi koji su preuzeli sa njihovog sajta besplatni FB limiter dokazuje koliko su korisnici društvenih mreža skloni preterivanju, pa je ovakav softver način da se ograniče, a time možda i postanu produktivniji na poslu. (Izvor: B92)
TELEVIZIJE I DALJE NE POŠTUJU ZAKON O OGLAŠAVANJU
Televizije sa nacionalnom frekvencijom prekršile su Zakon o oglašavanju 2.123 puta samo u prvoj polovini ove godine. Rekorder je TV Prva, koja se oglušila o Zakon 539 puta. Sledi RTS 1 sa 405, pa B 92 sa 338 prekršaja. TV Pink je napravila 315 prekršaja, Avala (93) i Hepi (91). Najdisciplinovanija je TV Hepi kids TV, koja se 12 puta oglušila o Zakon. Savet RRA, na osnovu ovih prekršaja, podnosi protiv nacionalnih TV kuća prekršajne prijave, ali je broj presuda zanemarljiv u odnosu na broj slučajeva.
Zamenik predsednika Saveta Goran Bogdanović kaže da je najčešći prekršaj dužina reklamnih blokova. On napominje da prijava ima manje nego prekršaja i objašnjava da RRA u jednom mesecu protiv jedne televizije podnese onoliko prijava koliko je članova Zakona prekršeno. Ali, ako je isti član prekršen 50 puta, prijava je samo jedna, a u njoj su zabeleženi svi prekršaji.
Prošle godine broj prekršaja se merio hiljadama, ali nijedna televizija nije bila kažnjena. Tek ove godine, kažu u RRA, počele su da stižu na naplatu prve kazne. Televizije koje preteraju sa dužinom reklama, previše skrate vreme između reklamnih blokova, ili na drugi način prekrše Zakon o oglašavanju, čeka kazna od 100.000 do milion dinara. (Izvor: Večernje novosti)
SLOBODAN AREŽINA IMENOVAN ZA DIREKTORA TV NOVI SAD
Slobodan Arežina
Upravni odbor Radio-televizije Vojvodine imenovao je Slobodana Arežinu za novog direktora Televizije Novi Sad, a Jožefa Klema za direktora Radija Novi Sad, saopštila je 9. avgusta RTV.
Arežina i Klem su imenovani na predlog generalnog direktora RTV-a Siniše Isakova. Direktor Radio Novog Sada Jožef Klem dosadašnji je vršilac te dužnosti, a prema saopštenju RTV, Arežina je poznat po angažovanju u više medijskih kuća.
Arežina je radio za Radio Slobodna Evropa, bio je direktor i glavni urednik beogradskog Studija B, glavni i odgovorni urednik TV Avala, direktor produkcije u „Filmskim novostima”. Studio B je napustio posle spora zbog neobjavljenog intervjua Ivane Miljuš s Ivom Pukanićem, vlasnikom lista „Nacional”. (Izvor: Dnevnik)
OTKAZI ZA ČETVORO NOVINARA U RTV SMEDEREVO
Četvoro od devet preostalih zaposlenih u RTV Smederevo dobilo je 5. avgusta otkaze jer je, kako stoji u obrazloženju, prestala potreba za obavljanjem poslova na kojima su radili. Dvoje od četvoro otpuštenih novinara su sindikalni lideri u toj medijskoj kući, koji su pripremali novi štrajk, četvrti u nizu za proteklih godinu dana zbog neisplaćenih plata. Radio Smederevo, sada RTV Smederevo, kupio je 2009. Milan Lukić, koji je tada rekao da kupuje radio „za sina Marka”. Tada je u radnom odnosu bilo 17 zaposlenih.
Dejan Đorić, jedan od otpuštenih radnika i sindikalni lider u RTV Smederevo rekao je da monitoring Agencije za privatizaciju u vezi sa promenom vlasništva u tom mediju još traje, ali da zaposleni moraju da se obrate inspekciji i sudu. Poslodavac je angažovao četvoro novih radnika na poslovima pripreme programa, koji, prema njegovim saznanjima, rade na crno. (Izvor: Blic)
IFJ OSUDILA BOMBARDOVANJE LIBIJSKE TELEVIZIJE
Međunarodna federacija novinara (IFJ) osudila je 3. avgusta NATO bombardovanje libijske televizije u Tripoliju. Po rečima Halida Basilije, direktora servisa na engleskom jeziku ove TV, ubijena su tri novinara, a petnaestoro radnika povređeno. NATO je potvrdio bombardovanje predajnika, bez iznošenja detalja o žrtvama, s tim što je na svojoj internet stranici objavio da je cilj bio ograničavanje upotrebe satelitske televizije, kao sredstva za zastrašivanje libijskog naroda i podstrekavanje na nasilje protiv njih.
“U potpunosti osuđujemo ovu operaciju, koja je imala za metu novinare i ugrozila njihove živote, kršeći međunarodno pravo. Ove vrste operacija koriste nasilje kako bi ugušile poruke disidentskih medija o katastrofalnoj situaciji u kojoj se nalazi sloboda štampe”, rekla je Bet Kosta, generalna sekretarka IFJ. Bombardovanje krši rezoluciju 1738. Saveta bezbednosti UN, iz decembra 2006. godine, koja izričito osuđuje takve napade na novinare i medije i jasno utvrđuje da medijska oprema i instalacije čine civilne objekte i ne smeju se smatrati bilo kakvom metom vojnih odmazdi. IFJ kontinuirano protestuje protiv ovakvih vrsta napada još od bombardovanja srpskog emitera RTS u Beogradu 1999. godine. IFJ tvrdi da, u skladu s međunarodnim pravom, nema opravdanja za ovu operaciju i još jednom poziva NATO da se uzdrži od  napada protiv medija. “Zabrinuti smo zato što ako jedna strana odluči da izdvoji neku medijsku organizaciju jer se njena poruka tumači kao propaganda, onda su svi mediji u opasnosti. Međunarodno pravo jasno kaže da u konfliktnim situacijama, međunarodno nenaoružani novinari ne mogu biti tretirani kao borci, bez obzira na njihovu političku pripadnost”, rekla je Kosta. (Izvori: IFJ, NUNS)
PRVA SRPSKA NAMERAVA DA KUPI PODGORIČKU PRO TV
Prva srpska televizija namerava da kupi podgoričku Pro TV, stanicu koja ima dozvolu za emitovanje programa, ali godinama nema sopstvenu produkciju, objavljeno je  6. avgusta. Direktor crnogorske Agencije za elektronske medije Abaz Beli Džafić rekao je da je vlasnik Pro TV dostavio toj agenciji pismo o namerama da promeni vlasničku strukturu tog medija.  Prva srpska već je ušla u Pro TV i počela da radi na pokretanju tog medija. (Izvori: Vijesti, Beta)
TELEVIZIJA ENTER OSTALA BEZ DOZVOLE
Televizija Enter ostala je bez dozvole za zemaljsko emitovanje programa. Zbog neplaćenih računa za korišćenje frekvencije, Savet Republičke radiodifuzne agencije oduzeo je Enteru dozvolu 8. avgusta. Ova televizija imala je dozvolu da program emituje na teritoriji Beograda. “Kriza u lokalnim medijima je tolika da čak i mediji u Beogradu, koji imaju najviše prihoda od reklama, ne mogu da opstanu”, rekao je Goran Karadžić, zamenik predsednika Saveta RRA.
Od ukupnog broja televizija koje su emitovale program u Beogradu polovina je do sada ostala bez dozvole, jer nisu plaćali korišćenje frekvencije. Pre Entera, dozvole su izgubile i televizije Art i TV Plus. (Izvor: Večernje novosti)
STIPENDIJE NAGRADE USAVRŠAVANJA
NOVINARSKO TAKMIČENJE KOMPANIJE “SIMENS”
Kompanija "Simens" organizuje novinarsko takmičenje na temu "Kroz inovacije do zelene budućnosti". Konkurs na temu industrija, energija i medicina traje do 1. septembra. Na takmičenje mogu da se prijave novinari koji su objavili autorski rad (tekst, TV ili radio prilog) na ovu temu od 1. marta do 1. septembra  u jednoj od tri kategorije - industrija, energija i medicina. detaljnije informacije na e-mail: novinarskanagrada.rs@siemens.com.
Autorske radove ce ocenjivati žiri koji ove godine čine: profesor Elektrotehnickog fakulteta, Nikola Rajković, kao i kolege iz štampanih i elektronskih medija koji su, pored ostalih, prošle godine učestvovali u takmičenju. Sredinom septembra će biti proglašena tri najbolja novinarska rada a pobednici će, pored plakete, biti nagrađeni i zajedničkim putovanjem u inostranstvo. Cilj takmičenja "Kroz inovacije do zelene budućnosti" je razvijanje, negovanje i unapređivanje kvaliteta medijskog izveštavanja o energetskoj efikasnosti, zaštiti životne sredine i primeni zelenih tehnologija. (Izvor: Newsletter NUNS)
NAJBOLJI PRILOZI O EU INTEGRACIJAMA
Vensan Dežer (Foto: FONET)
Konkurs za najbolji medijski prilog o procesu evropskih integracija u Srbiji raspisan je 12. jula i trajaće do 1. decembra, a nagrada za pobednike je put u Brisel. Teme radova trebalo bi da budu evropske integracije ili proces stabilizacije i pridruživanja Srbije EU. Biće ocenjivani prilozi u 10 kategorija. Vensan Dežer, šef delegacije EU u Srbiji, ocenio je da su novi mediji, Internet i socijalne mreže, postali važan izvor informacija građana Srbije o EU.
Konkurs je raspisan za: najbolji televizijski, radijski i novinski izveštaj, najbolji prilog na lokalnom mediju, zatim u oblasti malih i srednjih preduzeća, najbolji prilog objavljen na Internetu, studentski rad, najbolji prilog o projektu EU u Srbiji, te interaktivni medijski sadržaj. Dežer je naglasio da je cilj konkursa, koji su raspisali Delegacija EU u Srbiji, Kancelarija za evropske integracije i Erste banka da se što veći broj ljudi informiše o EU.  (Izvori: Beta, Danas)
KONKURS ZA RADOVE O  ALTERNATIVNIM GORIVIMA U INDUSTRIJI
Centralnoevropski forum za razvoj CEDEF u saradnji sa Agencijom za energetsku efikasnost Republike Srbije a pod pokroviteljstvom kompanije Holcim raspisao je novinarski nagradni konkurs za najbolji medijski prilog na temu: “Alternativna goriva u industriji”. Konkurs je otvoren do 26. septembra. Prijavu može poslati redakcija ili pojedinac poštom na adresu CEDEF-a sa naznakom „za konkurs“ (Centralnoevropski forum za razvoj, Ul. Žorža Klemansoa 13, 11000 Beograd). Prijava za konkurs je na internet prezentaciji www.cedeforum.org.
Pravo na učešće imaju svi novinari/ke, odnosno medijske kuće koji su objavili radove u medijima na teritoriji Republike Srbije. Svaki učesnik ima pravo da dostavi maksimum tri priloga. U izbor ulaze novinarske forme: izveštaj, intervju, članak, reportaža itd, a nagrada se dodeljuje isključivo za rad objavljen ili emitovan od 21. juna do 26. septembra. Nagrada za najbolji prilog je putovanje u Brisel, tokom održavanja Evropske nedelje održive energije.
Goriva o kojima je reč su: automobilske gume, stara guma, komunalni otpad, otpadna ulja i slično. Cilj konkursa je unapređenje informisanosti javnosti i privrede o ulozi alternativnih goriva u industriji, kao i o značaju i efektima upotrebe alternativnih goriva u industriji. (Izvor: CEDEF)
ŠKOLA ISTRAŽIVAČKOG NOVINARSTVA U OPATIJI
Balkanska istraživačka regionalna mreža BIRN organizuje, već drugu godinu za redom, Školu istraživačkog novinarstva od 21. do 27. avgusta u Opatiji. Škola će okupiti eminentne stručnjake među kojima su Šila Koronel s Univerziteta Kolumbija u Njujorku i Nik Dejvis, novinar britanskog Gardijana. Cena upisa, u koju su uključeni materijali, smeštaj i hrana je 890 evra. Za 20 novinara s Balkana biće obezbeđene kompletne stipendije. Više informacija na internet adresi: www.balkaninsight.com.
Predviđen je i praktičan rad na istraživačkoj temi, a školu finansiraju londonski Institut za otvoreno društvo i misija OEBS u Srbiji. Krajnji rok za prijave, za polaznike koji konkurišu za stipendije je 25. jul, a za ostale 9. avgust.  (Izvor: BIRN)
ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE
RTS  medijski javni servis Srbije, raspisuje konkurs za popunu radnih mesta u sektorima internet portala, novinarstva, radio i televizijske produkcije.
Rok za prijavljivanje: 15. septembar. Radnu biografiju sa fotografijom slati na: posao@rts.rs ili na adresu Radio-televizija Srbije, Takovska 10, 11000 Beograd (sa naznakom „za posao“).
Uslovi: do 30 godina starosti, VII stepen stručnog obrazovanja – diplomirani novinar, poznavanje rada na računaru, digitalna pismenost i stručnost, komunikativnost, poznavanje stranih jezika, digitalna pismenost i stručnost.
Radna mesta: u sektorima internet portala (veb administrator, veb master, inženjer telekomunikacija, IT stručnjak, programer) , novinarstva (radijski, TV i veb novinar u oblasti informative, zabave, sporta, kulture i obrazovanja, radijski i TV voditelj, radijski i TV spiker, lektor, kopirajter, prevodilac, muzički stručnjak, muzički saradnik), radio i televizijske produkcije (reditelj, organizator, dramaturg, realizator, mikroman, scenarista, snimatelj, tonac, montažer), kao i dizajner, veb dizajner, grafički dizajner, kostimograf, scenograf i šminker.
Dodatne informacije na www.rts.rs/posao.
l UREDNIK: Zlatko Čobović l NOVINAR: Vlado Mareš l TEHNIČKA OBRADA: Lidija Cenić l