• Newsletter No.11 • 29. april 2011 •

POČETAK
Sa potpisivanja protokola
Konačno! Učinjeni su prvi konkretni koraci na izradi predloga Medijske strategije u Srbiji. To što je potpisan protokol, najavljeno formiranje radne grupe koja bi radila na nacrtu strategije, čak i zakazivanje roka (1. jun), za predstavljanje učinjenog, ličilo je na već viđeno. Na ozbiljna kašnjenja, obećanja (prethodni rok bio je 31. januar 2011), odlaganja, pa i na aktiviranje starog pravila: „kad problem ne možeš da rešiš, formiraj radnu grupu“. Ipak, uvek ima „ali“ i postoji prvi put. Grupa je već održala nekoliko sastanaka, što najavljuje da će dugo očekivani nacrt Strategije zaista mogao da bude pred javnošću do 1. juna. Istina, Evropa nas je malo pogurala, ali ne mari. Važno je da je počelo.
Z.Č.
PREDLOG MEDIJSKE STRATEGIJE DO 1. JUNA
Predrag Marković (Foto: BETA)
Ministar kulture, informisanja i infomacionog društva Predrag Marković i predstavnici šest medijskih udruženja potpisali su 18.aprila u Beogradu protokol o saradnji za izradu nacrta medijske strategije koja bi trebalo da bude predložena do 1. juna ove godine. Formirana je stručna grupa koja će predložiti nacrt strategije razvoja sistema javnog informisanja u Srbiji do 2016. sa akcionim planom za njeno sprovođenje. Održano je već nekoliko sastanaka na kojima je dogovorena struktura ovog dokumenta i podeljeno ko će od članova koju oblast da obradi.
O sadržaju još nije ništa konkretno dogovoreno, a predviđeno je da se članovi radne grupe sastaju najmanje tri puta nedeljno. Takozvanu „medijsku koaliciju“, koju čine NUNS, UNS, ANEM, Lokal pres i NDNV, u radnoj grupi predstavlja profesor Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski, pravnik Slobodan Kremenjak i Jelena Surčulija sa FPN-a. Asocijacija medija „delegirala“ je urednika Vremena Dragoljuba Žarkovića i urednika Foneta Zorana Sekulića, dok su članovi koje je predložilo Ministarstvo kulture stručnjak za marketing Igor Avžner i stručnjak za evropsko medijsko pravo Danilo Nikolić. Kao posmatrači, sastancima radne grupe mogu da prisustvuju i po jedan predstavnik Ministarstva, civilnog društva, Saveta Evrope i OEBS-a. (Izvori: Beta, Blic, Politika, Danas)
MEDIA STRATEGY PROPOSAL BY JUNE 1ST l SERBIAN MEDIA ARE NOT THE SAME AS IN MILOSEVIC’S TIME l ANNIVERSARY OF PERISHED RTS WORKERS l LAUNCHED THE REGIONAL CAMPAIGN “MILLION SIGNATURES FOR REKOM" l PUBLIC SERVICE "DOES NOT RESPECT" CYRILLIC l MEDIA BILLING PARTIES FOR COVERAGE l THE NEW B92 l APPOINTED MEMBERS OF THE ADMINISTRATIVE COMMITTEE RTS AND RTV l BANKRUPTCY ADMINISTRATOR WANTS TO SHUTDOWN KURIR DAILY l SNS SEEKS THE CHANGE OF EDITORIAL POLICY ON RTV l PRINTED 200TH ISSUE OF “KRALJEVACKE NOVOSTI” l DISPUTE BETWEEN SOS CHANNEL AND RRA l ATTACKED JOURNALISTS CAN SUE POLITICIANS l ”KARLOVACKI LIST” SEEKS JUSTICE IN STRASBOURG l “PULITZER” TO JOURNALISTS FOR BATTLE AGAINST CORRUPTION l THE BELGRADE AWARD TO BRANKICA STANKOVIC
AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS
KO JE I ZAŠTO ŽRTVOVAO RADNIKE RTS
Bombardovana zgrada RTS
(Foto: FONET)
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izrazilo je 23. aprila duboku zabrinutost što vlasti u Srbiji ni 12 godina posle bombardovanja zgrade RTS u Beogradu nisu pokrenule nezavisnu istragu koja bi utvrdila KO je i ZAŠTO žrtvovao 16 radnika te medijske kuće tokom vojne akcije NATO, a odgovorni bilim kažnjeni. U saradnji s porodicama i organizacijama civilnog društva, NUNS će nastaviti da zahteva istragu i utvrđivanje odgovornosti za pogibiju 16 radnika RTS.
Bez rasvetljavanja ovog zločina, kao i rasvetljavanja ubistava novinara, Srbija ne može govoriti o vladavini prava.„Nema sumnje da je bombardovanjem civilnog cilja vođstvo Alijanse počinilo težak zločin, koji još nije rasvetljen. Ali još manje ima sumnji da je tadašnji režim u Srbiji, uz pomoć rukovodstva RTS, 16 nedužnih ljudi žrtvovao, ostavljajući ih na nemilost razornim bombama“, rekao je Vukašin Obradović predsdnik NUNS-a. On je dodao da je „odavno bilo vreme da saznamo KO je i ZAŠTO to učinio i da krivce kaznimo. Samo pravedne, na istrazi i zakonu utemeljene kazne, žrtvama i njihovim porodicama mogu obezbediti dostojanstvo i mir“.Jedna desetogodišnja zatvorska kazna za 16 nedužnih života nije i ne može biti odgovor na pitanje ZAŠTO, koje porodice, kolege i javnost postavljaju već 12 godina. (Izvor: NUNS)
OSUDA NAPADA NA NOVINARA U BEČEJU
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinra Vojvodine (NDNV) najoštrije su 18. aprila osudili fizički napad na Čabu Segija, saradnika omladinskog dodatka "Kepeš ifjušag" u dnevnom listu "Mađar so". Udruženja su posebno zabrinuta jer je reč o planiranom napadu i najavila su da će o ovom događaju obavestiti i direktora policije kao i sve nadležne državne organe, instistirajući da preduzmu sve neophodne mere kako bi ovaj slučaj napada na novinara bio što pre rasvetljen.
Na finalnoj večeri Takmičenja srednjoškolaca u umetnosti u Bečeju, 14. arila, napadnut je i pretučen Čaba Segi. Napale su ga tri ili četiri osobe koji su pobegle pošto su ga pretukle. Prethodno je, krajem februara, na ekstremno desničarskom internet portalu na mađarskom jeziku www.magyarazat.info pokrenuta serija omalovažavajućih napisa o vojvođanskom novinarstvu, u kojoj je meta najpre bio Čaba Segi, a potom i publicista Atila Sabo Paloc. (Izvor: NUNS)
PRESUDA KARLOVAČKOM LISTU JE NAPAD NA MEDIJE
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) ocenili su 19. aprila da odluka Apelacionog suda u Novom Sadu kojom je „Karlovački list“ kažnjen sa 250.000 dinara predstavlja ozbiljan napad na medijske slobode. O toj presudi NUNS i NDV obavestiće međunarodne organizacije, jer smatraju da je ona duboko u suprotnosti sa evropskom sudskom praksom. Zbog visoke novčane kazne „Karlovački list“ doveden je pred gašenje.
„Informacije iz teksta potvrđene su i drugim zvaničnim dokumentima koje je ‘Karlovački list’, koristeći Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, dobio od Policijske uprave Novi Sad i Prekršajnog suda u Novom Sadu“, navedeno je u saopštenju. Dva udruženja podsećaju da je Zakonom o javnom informisanju predviđeno isključenje odgovornosti novinara i medija u slučajevima kada je informacija verno preneta iz dokumenta nadležnog državnog organa, a za njeno objavljivanje nije neophodna ni saglasnost osobe koja je na političkoj funkciji.
Po oceni Suda, list je kažnjen zbog objavljivanja informacije čije poreklo, istinitost i potpunost nisu provereni i fotografije javne ličnosti koja je bila uključena u fizički incident. (Izvori: NUNS, Beta, Danas)
PODRŠKA ŠTRAJKAČIMA U RTV SMEDEREVO
Smederevo (Foto: B92 NET)
Nezavisno udruženje novinara Srbije podržava štrajk zaposlenih u Radio televiziji Smederevo, koji traže isplatu višemesečnih zarada. Program RTV Smederevo počeo je, 26. aprila, vešću o protestu zaposlenih koji su, kako je saopšteno, "primorani da štrajkom štite svoja prava”. Jedanaestoro zaposlenih traži isplatu zarada od početka godine, topli obrok od juna prošle godine, regres za 2010. i isplatu službenih putnih troškova. Konzorcijum na čijem je čelu Milan Lukić kupio je TV Smederevo u januaru 2010. za 42 miliona dinara.
NUNS podseća da se neisplaćivanjem zarada i drugih naknada zaposlenima najgrublje krše njihova radna prava i poziva vlasnika RTV Smederevo Milana Lukića da najhitnije ispuni opravdane zahteve štrajkača. (Izvor: NUNS)
ROK ZA UPLATU ČLANARINE PRODUŽEN DO 1. OKTOBRA                
Izvršni odbor NUNS-a odlučio je 4. aprila da rok za uplatu članarine za 2011. godinu poduži do 1. oktobra. Ovom odlukom, Izvršni odbor je prihvatio molbe i predloge pojedinih članova koji su tražili da statutarni rok za izmirenje godišnje članarine od 31. marta bude produžen, odnosno da statutarna odredba o brisanju iz članstva zbog neplaćanja članarine bude stavljena van snage zbog teške finansijske krize u medijskoj industriji Srbije i izuzetno lošeg materijalnog položaja novinara i drugih medijskih radnika.
Izvršni odbor podseća sve članove NUNS-a koji objektivno nisu u mogućnosti da uplate članarinu na njihovo statutarno pravo da formalno zatraže privremeno oslobađanje od ove obaveze. Izvršni odbor će predlažiti prvoj redovnoj Skupštini NUNS-a da potvrdi ovu odluku. (Izvor: NUNS)
MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA
SRPSKI MEDIJI NISU ISTI KAO U VREME MILOŠEVIĆA
Dimitrios Kipreos (Foto: FONET)
Šef misije OEBS u Srbiji, Dimtrios Kipreos izjavio je da se sadašnja situacija na medijskoj sceni u Srbiji ne može porediti s onom od pre 10 i više godina.“ Veliki napredak je napravljen u prethodnoj deceniji, iako još postoje problemi. Dobra stvar je da su mnogi problemi nastali kao posledica osavremenjivanja i napretka, što ne znači da su oni lakši i jednostavniji, kao ni da za njih postoje brza rešenja“, rekao je Kipreos, objavljeno je 18. aprila.
Povodom ekonomskih pritisaka koji se odrzavaju na izvestavanje lokalnih medija, on je napomenuo da „Ukoliko lokalne samouprave imaju sredstva u svojim budžetima za ovu namenu, i mogućnost da izdržavaju opštinske medije, morali bi da poštuju nezavisnost uređivačke politike“. „Moramo shvatiti realnost da je, sa trendom globalizacije, lokalnim medijima neophodna finansijska pomoć za opstanak na tržištu. Očigledno je da veliki igrači preuzimaju primat u medijskom prostoru. U takvoj situaciji veće probleme imaju lokalne TV stanice od radija, jer je televizijska produkcija značajno skuplja“, rekao je Kipreos. Osvrćući se na učestale napade i pretnje novinarima u Srbiji, šef misije OEBS je naglasio:“ Misija OEBS konstantno prati dešavanja na medijskoj sceni u Srbiji i interveniše kada god postoji potreba. Misija OEBS je 2010. godine, svoju godišnju nagradu za ličnost godine dodelila novinarki istraživaču kojoj je ozbiljno prećeno. Svakako bi i državni organi trebalo da nastave sa naporima da se održi atmosfera u društvu u kojoj će se novinari osećati bezbedno“. (Izvor: Danas)
GODIŠNJICA STRADANJA RADNIKA RTS-a
Godišnjica stradanja radnika RTS
(Foto: FONET)
Porodice žrtava, prijatelji i kolege odali su poštu radnicima RTS-a koji su poginuli u NATO bombardovanju, u noći između 22. i 23. aprila 1999. godine. Pre 12 godina u NATO bombardovanju zgrade Radio-televizije Srbije poginulo je 16 radnika te medijske kuće. Minutom ćutanja ispred spomenika "Zašto?", u prisustvu predstavnika grada, položili su vence i zapalili sveće, uporni u nameri da se otkrije istina i da svi odgovorni za nedužno stradale ljude budu kažnjeni.
Porodice poginulih u zgradi državne televizije pre 12 godina još čekaju zvaničan odgovor zašto su poginuli njihovi najbliži i da se utvrdi potpuna odgovornost za zločin u kojem je poginulo 16 ljudi.
U noći između 22. i 23. aprila 1999, u dva sata i šest minuta, u NATO bombardovanju zgrade u Aberdarevoj ulici, poginuli su: Jelica Munitlak, Ksenija Banković, Darko Stoimenovski, Nebojša Stojanović, Dragorad Dragojević, Dragan Tasić, Aleksandar Deletić, Slaviša Stevanović, Siniša Medić, Ivan Stukalo, Dejan Marković, Milan Joksimović , Branislav Jovanović, Milovan Janković, Tomislav Mitrović i Slobodan Jontić. Porodice poginulih smatraju da je avijacija NATO-a bila izvršilac, ali da je pravi organizator ubistva bio Slobodan Milošević, u saučesništvu sa državnim i vojnim vrhom, jer je, iako unapred upozoren na napad, ostavio zaposlene u televiziji da poginu. Direktor RTS u vreme bombardovanja Dragoljub Milanović, jedini je dosad osuđen 2002. na 10 godina zatvora jer nije preduzeo odgovarajuće mere za premeštanje ljudi i tehnike RTS na rezervni položaj i zbog odgovornosti za pogibiju radnika. Kazna mu ističe 1. septembra 2012. (Izvor: B92)
PRVOSTEPENI SUD ODBIO TUŽBU NUNS-a, SLEDI ŽALBA
Prvi osnovni sud u Beogradu odbio je tužbu kojom Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) traži vlasništvo u zgradi Doma novinara u Resavskoj 28, objavile su agencije 20. aprila. “Prvostepenu presudu, neću komentarisati. NUNS će koristiti sva pravna sredstva, što znači da će u zakonskom roku uložiti žalbu Apelacionom sudu u Beogradu” , izjavila je tim povodom Jelka Jovanović, potpredsednica NUNS-a.
Nezavisno od sudskog spora, NUNS je predložio UNS-u da se Dom novinara vrati prvobitnoj nameni u formi zadužbine kojom bi upravljala oba udruženja. Zgradu u Resavskoj ulici kreditima i prilozima uglednih građana između dva svetska rata podiglo je Jugoslovensko novinarsko udruženje - Srpsko novinarsko društvo - Sekcija Beograd. Dom novinara je 1935. godine ostavljen na korišćenje svim novinarima. (Izvori: Beta, Politika)
RRA KRITIKOVALA RTS
Aleksandar Tijanić (Foto: FONET)
Savet Republičke radiodifuzne agencije (RRA) saopštio je 18. aprila da RTS preoprošle godine nije ispunio zakonom propisanu obavezu o procentu učešća nezavisne produkcije u programu, a da je u više navrata kršio i Zakon o oglašavanju. Uočen je mali procenat kulturno umetničkog, dečjeg i obrazovnog programa, a prevelik procenat informativnog, programa vesti, dokumentarnog i zabavnog programa. Aleksandar Tijanić, generalni direktor RTS odgovorio je da je “Program RTS, za uslove u kojima se radi, za Nobelovu nagradu”.
“Neka RRA obezbedi evropski prosek plaćanja pretplate, neka zabrani parlamentu nasilnu uzurpaciju Drugog programa RTS-a, neka smanji broj plaćenih večera sa vlasnicima privatnih televizija i nek više brine o uslovima u kojima rade dva javna servisa, neka se zakon iz 2002. godine prilagodi 2011, neka se nađe novac za socijalni program, neka se javni servis po evropskim standardima zaštiti od političkih apetita vlasti i opozicije i sve obaveze ćemo izvršavati na vreme”, rekao je Tijanić. (Izvori: 24 sata, Blic, Kurir, Danas)
POČELA REGIONALNA KAMPANJA „MILION POTPISA ZA REKOM“
Akcijom „regionalnog odmrzavanja“ 26. aprila u Beogradu, Sarajevu, Ljubljani, Zagrebu, Banjaluci, Prištini, Skoplju i Podgorici počela je dosad najveća regionalna kampanja prikupljanja milion potpisa podrške za osnivanje REKOM-a - Regionalne komisije za utvrdjivanje cinjenica i drugim teškim kršenjima ljudskih prava počinjenim od 1991. do 2001. na prostoru nekadašnje Jugoslavije. Kampanja će trajati do 6.juna Sve informacije na sajtu www.zarekom.org.
Ni u jednoj od država nije dovršen popis ubijenih u ratu, 10 godina od kraja oružanih sukoba na tlu nekadašnje SFRJ ,a više od 15.000 osoba i dalje se vode kao nestale. Žrtve su marginalizovane, njihovi glasovi se u javnosti retko čuju, a brojevima ubijenih često se manipuliše u političke svrhe. Ovi i mnogi drugi razlozi naveli su više od 1.500 udruženja i pojedinaca svih nacija i vera sa prostora bivše SFRJ, okupljene u Koaliciji za REKOM, da zagovaraju stvaranje nezavisne međudržavne komisije kao vansudskog istražnog tela koje bi trebalo da utvrdi i javno saopšti činjenice o proteklim ratnim zbivanjima. REKOM su dosad podržali predsednici Hrvatske i Srbije, Skupština Crne Gore, Evropska komisija i Evropski parlament. (Izvori: Tanjug, RTS)
JAVNI SERVIS „NE POŠTUJE“ ĆIRILICU
Iako su emiteri obavezni da sav pisani sadržaj emituju na ćirilici, na kanalima RTS tokom 2010. načinjeno više od 1.500 prekršaja tog pravila. To je pokazao godišnji izveštaj Republičke radiodifuzne agencije (RRA) o radu javnog servisa. Ova opšteobavezujuća uputstva o ponašanju emitera javnih servisa podrazumevaju i da teletekst javnih servisa mora biti na ćiriličnom pismu, što nije slučaj sa teletekstom, ni RTS-a, a ni Radio-televizije Vojvodine (RTV), objavljeno je 22. aprila.
U Kodeksu o ponašanju emitera navedeno je da "ustanove javnog radiodifuznog servisa imaju obavezu da sav sopstveni pisani sadržaj, uključujući i teletekst, emituju na ćiriličnom pismu, osim ako je originalni dokument na latinici ili nekom drugom pismu".
Ova obaveza predviđa i da se kupljeni strani ili igrani programi moraju titlovati ćirilicom ili sinhronizovati na srpski jezik. Kako se navodi, ove obaveze ne odnose se na programe javnih servisa na jezicima manjina. Najveći broj prekršaja Kodeksa zabeležen je upravo povodom "zaštite srpskog jezika", odnosno upotrebe ćirilice, koji čine skoro 98 odsto svih nepravilnosti. Inače, zbog nepostupanja po ovom kodeksu RRA može da izrekne mere opomene i upozorenja emiteru. Prema analizi RRA, tokom 2010. na prvom programu RTS-a je 743 puta umesto ćiriličnog pisma upotrebljena latinica, dok je na RTS 2 to učinjeno 764 puta. Više puta prekršena su i pravila najave scena nasilja, označavanja programa koji može da ugrozi razvoj dece i omladine, kao i pravila koja se tiču prikazivanja narkomanije, pušenja, alkohola i kockanja. Kodeks o ponašanju emitera predviđa i da su televizijske stanice dužne da vode računa o izbegavanju nepristojnog oblačenja, pod kojim se podrazumeva pojavljivanje voditelja i drugih učesnika u programu u odeći ili obući sa pretežno obnaženim delovima tela ili erotskom konotacijom. (Izvor: Danas)
MEDIJI FAKTURIŠU STRANKAMA IZVEŠTAVANJE
Loznica (Foto: TANJUG)
U Loznici su mediji na adrese gradskih odbora političkih partija počeli da šalju fakture za naplatu izveštavanja sa konferencija za štampu, objavljeno je 22. aprila. Kako kažu u nekim medijima, stranke se stalno žale da im se ne posvećuje dovoljno prostora, a istovremeno, izveštavanje sa konferencija za štampu donosi samo troškove. Predsednik Gradskog odbora DS Petar Ekmeščić rekao je tako da je slanje faktura lično doživeo kao "instrukciju nekih drugih sa strane", van medija.
"Mi nismo imali nikakve ugovore sa medijima niti smo na osnovu usmenog dogovora imali saznanja da će nam oni naplatiti usluge", rekao je Ekmeščić. Predstavnici lozničkih medija kažu da razlozi za to što su zatražili od stranaka da im plaćaju izveštavanje sa konferencija za štampu leže u finansijskim poteškoćama i neumerenim zahetevima stranaka za medijsku promociju, na šta su predstavnici lozničkih radio televizija “Lotel” i “Podrinje” više puta ukazivali. "Svaka dva, tri dana zakazuju konferenciju za štampu, organizuju neka dešavanja dvadesetak kilometara od Loznice, podele par majica i žele da ekipa: kamerman, novinar, montažer sve to isprati bez ikakve nadoknade. Ako to ne uradite, postoje određeni pritisci" , rekao je Dragan Mandić, vlasnik RTV “Lotel”. Iz gradskog budžeta za medijsko izveštavanje izdavaja se pet miliona dinara. Taj novac raspodeljuje se konkursom. Zbog novonastale situacije, gradski čelnici nameravaju da za 50 odsto povećaju izdvajanja za ove namene. (Izvor: B92)
NOVA TV B92
U okviru nove šeme TV B92, od 20. aprila, glavni stub programa biće i dalje informativni program. Reporteri B92 nastaviće da donose ekskluzivne vesti i istražuju sve značajne teme. Kako je rekla direktorka informativnog programa B92 Jelena Kosanić Podunavac, B92 će vratiti stari duh i energiju, a zadržaće imidž redakcije od koje najviše strahuju političari.I jutarnji program "Dizanje" dobio je novo ruho. Istraživačko novinarstvo, tačnost i brzina i dalje su prioritet informativnog programa B92.
Najbitnije događaje dana iz novog studija saopštavaće već dobro poznati prezenteri TV B92, a voditelji vesti u glavnom terminu biće voditeljski parovi Živana Šaponja Ilić i Goran Dimitrijević, te Ivana Konstantinović i Miloš Milovanović. "Dizanje", Voditeljka programa je Jadranka Bugarski. Ljubica Gojgić će u studiju moći da ugosti i dva gosta za mini duele, a novi izgled dobija i emisija "Kažiprst" koju vodi Danica Vučenić. (Izvor: B92)
IMENOVANI ČLANOVI UPRAVNIH ODBORA RTS I RTV
Istoričar Predrag Marković
(Foto: B92)
Savet Republičke radiodifuzne agencije (RRA) imenovao je nove članove upravnih odbora Radio televizije Srbije i Radio televizije Vojvodine, objavljeo je 18. aprila. Novi članovi UO RTS-a su novinari Đorđe Vozarević i Milica Kuburović, istoričar Predrag Marković, profesori Slobodan Marković, Zoran Popović i Žarko Trebješanin, sociolog Milan Nikolić, akademik Vojislav Stanovčić i ekonomista Dušan Stokanović. U Upravni odbor RTV-a izabrani su novinari Ivan Benašić i Dimitrije Boarov, filolog i menadžer za odnose sa javnošću Vanja Barišić, ekonomista Dalibor Bubnjević, profesor Ljiljana Lj. Bulatović i kompozitor Boris Kovač.
U Upravni odbor RTV imenovan je Dalibor Bubnjević, koji je godinama vodio marketing knjige „Slučaj Nacionalni stroj” Gorana Davidovića, osuđenog zbog raspirivanja nacionalne, verske i rasne mržnje na godinu dana zatvora. (Izvori: Tanjug, Blic, 24 sata)
STEČAJNI UPRAVNIK HOĆE DA UGASI LIST KURIR
Kako ne bi pisao o njegovom sumnjivom poslovanju, stečajni upravnik Saša Radulović tužio list „Kurir“ za 7.200.000 dinara , objavljeno je 19. aprila. Ovaj dnevnik je naveo da Radulović upravlja imovinom 14 firmi a u isto vreme je vlasnik dve fantomske firme kao i da se Radulović “više od deset dana nije udostojio da odgovori na pitanja lista“. Vukašin Obradović, predsednik NUNS, izjavio je ovim povodom da visoki odštetni zahtevi, koji mogu da dovedu čak i do gašenja medija, ne doprinose većoj slobodi izražavanja.
“U pokušaju da stupimo u kontakt s Radulovićem, otišli smo i u firmu ’E-market kapital’ na Studentskom trgu 15, a tamo smo otkrili da se radi o fantomskoj firmi. Ni na adresi Svetozara Markovića 22, na kojoj se vodi telefon ’E-marketa’, nismo uspeli da ga pronađemo“, objavio je, pored ostalog, „Kurir“. Predsednik NUNS-a je konstatovao da se njegova izjava odnosi i na konkretan slučaj u kojem je tražena odšteta od 7.200.000 dinara. „Ne osporavajući pravo Radulovića da sudskim putem traži svoje pravo, smatram da visok odštetni zahtev nije način da dokaže da je Kurir eventualno pogrešio i nije se pridržavao etičkog kodeksa“, rekao je Obradović. (Izvor: Kurir)
SNS TRAŽI PROMENU UREĐIVAČKE POLITIKE RTV
Nekoliko stotina pristalica Srpske napredne stranke okupilo se 19. aprila ispred zgrade Radio televizije Vojvodine i protestovalo protiv programske politike ove medijske kuće. Predsednik Gradskog odbora naprednjaka za Novi Sad Miloš Vučević ponovio je optužbe na račun RTV-a da protežira politiku vladajućih stranaka i da neobjektivno izveštava, posebno u periodu u kojem je predsednik ove stranke štrajkovao glađu.
“Tražimo od uređivačkog kolegijuma RTV da promenI uređivačku politiku i objektivno izveštavaju”, rekao je Vučević. Na protest su došle pristalice SNS iz Novog Sada i okolnih mesta, a stotinak njih iz Futoga i Begeja. Protest je prošao mirno i bez incidenata. (Izvori: Radio 021, Press)
ŠTAMPAN 200. BROJ KRALJEVAČKIH NOVOSTI
Na kioscima se 19. aprila pojavio 200. broj „Kraljevačkih novosti“. Uz redovne rubrike, u svom jubilarnom broju, čitaoci su dobili i poklon - reprodukciju umetničke slike sa motivima Kraljeva autora Vojina Blagojevića. Kada su, pre nepune četiri godine, počele da izlaze kao lokalni nedeljni list „Kraljevačke novosti“ najavile su da će moto uređivačke politike lista biti promocija i afirmacija vrednosti građanskog društva, slobodnog tržišta, socijalne pravde, ekonomski i ekološki održivog razvoja Kraljeva i njemu pripadajuće regije. (Izvor: Danas)
SPOR SOS KANALA ZBOG FREKVENCIJE
Nastavak suđenja po tužbi SOS kanala protiv Republičke radiodifuzne agencije (RRA) i Ratela pred Privrednim sudom u Beogradu odložen je 19.aprila za 27. maj zbog odsustva sudije.
SOS kanal dobio je na konkursu RRA 2006. godine tri frekvencije za emitovanje programa u Beogradu i to 36. kanal na lokaciji Beograđanka, 38. kanal na Košutnjaku i 29. kanal sa Pančevačkog mosta. Odmah po puštanju u rad predajnika uočene smetnje na 36. kanalu, koji pokriva više od 80 odsto teritorije, zbog čega se SOS kanal obratio sudu tužbom protiv RRA i Ratela.
“Na ročištu koje je odloženo veštak je trebalo da saopšti podatke o merenju signala sa 14 lokacija u Beogradu koje nedvosmisleno ukazuju na to da je 36. kanal neispravan i međunarodno nekoordinisan”, kaže Dragiša Kovačević, direktor SOS kanala. On dodaje da su smetnje u prijemu uticale na sponzore, koji su otkazali saradnju, što ugrožava opstanak SOS kanala. (Izvor: Danas)
NAPADNUTE NOVINARKE MOGU DA TUŽE POLITIČARE
Osnovno tužilaštvo u Somboru odbacilo je krivičnu prijavu protiv predsednika SO Kula i pripadnika Agencije za obezbeđenje “Star sekjuriti”, koju su, posle izbacivanja sa sednice Skupštine opštine Kula 16. februara, podnele novinarke “Večernjih novosti” i “Blica”, objavljeno je 16. aprila. Tužilaštvo je dopisnicma dva lista preporučilo da, ako su nezadovoljne odlukom, same preduzmu krivično gonjenje pred Osnovnim sudom u Somboru.
U obrazloženju odluke, tužilaštvo je konstatovalo da u radnjama koje su navele novinarke, nema elemenata dela koje se goni po službenoj dužnosti, jer nisu posedovale skupštinsku akreditaciju. Novinarka Branka Baletić je, kako je rekla, šokirana stavom tužilaštva da je sila koju je vlast u Kuli upotrebila protiv novinara “u skladu sa zakonom”. “ Zanimljivo je da je krivična prijava odbačena istog dana kada je naša pritužba, u kojoj navodimo da sumnjamo da se na tužilaštvo vrše politički pritisci, stigla u državno tužilaštvo”, rekla je ona. Pritužba na rad Osnovnog tužilaštva u Somboru je, po odluci Apelacionog tužilaštva, prosleđena Višem javnom tužilaštvu Sombor. (Izvor: Blic)
U BEČEJU PRETUČEN NOVINAR MAĐAR SOA
Zgrada Opštine Bečej
Novinar Čaba Segi, saradnik omladinskog dodatka „Kepeš ifjušag“ u listu „Mađar so“, napadnut je i pretučen 18. aprila uveče, posle usmenih novina „Kepeš ifjušaga“ na finalnoj večeri Takmičenja srednjoškolaca u umetnosti, održanoj u Bečeju, saopštila je juče redakcija tog dnevnog lista. Krajem februara na jednom ekstremno desničarskom internet portalu na mađarskom jeziku pokrenuta je serija omalovažavajućih napisa o vojvođanskom novinarstvu, u kojoj je meta najpre bio Čaba Segi, a potom publicista Atila Sabo Paloc.
U delu posvećenom Čabi Segiju citirani su delovi njegovih napisa iz „Kepeš ifjušaga“ i s njegovog Fejsbuk profila, kao što su i napadači prilikom ataka citirali jednu rečenicu koja je tu objavljena. Napadnutom novinaru je ukazana lekarska pomoć, a protiv nepoznatih počinilaca on je u policiji podneo prijavu.
Uredništvo „Mađar soa” ovaj napad vidi kao atak na novinarsku profesiju i traži od nadležnih organa da što pre identifikuju i kazne napadače, dodaje se u saopštenju. (Izvor: Blic, Dnevnik)
KARLOVAČKI LIST TRAŽI PRAVDU U STRAZBURU
Sud u Strazburu
Internet izdanje „Karlovčkog lista„ obustavljeno je od 18. aprila, a uredništvo tog jedinog glasila Sremskih Karlovaca, odlučiće da li će ista sudbina zadesiti i štampano izdanje. Na ovakvu odluku glavnog i odgovornog urednika i vlasnika „Karlovačkog lista” Branislava Sančanina uticala je presuda Apelacionog suda kojom je listu naloženo da, umesto prvobitnih 400.000, plati 250.000 dinara zbog objavljivanja ”neproverene vesti”, odnosno „vesti o događaju koji se nije ni zbio!”
 “Pristup Višeg i Apelacionog suda u Novom Sadu, drastično je ugrozio slobodu i nezavisnost ‘Karlovačkog lista’, zbog čega se do konačne odluke Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, list neće pojavljivati u elektronskom obliku. Posle odluke Apelacionog suda iscrpljena su sva pravna sredstva u Srbiji i zato će njegov sledeći potez biti obraćanje Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Nije visina novčane kazne suština žalbe ‘Karlovačkog lista’Apelacionom sudu, već to što je još jednom prenebregnuto da je list postupio u tom slučaju profesionalno, po novinarskim standardima. Apelacioni sud nam je smanjio kaznu, ali je potvrdio da tog događaja nije ni bilo, iako je ‘Karlovački list’ dostavivši presudu Prekršajnog suda i izveštaj policije da je pokrenut prekršajni postupak, dokazao da jeste” , rekao je Sančanin. „ Karlovački list” je, kao uostalom i neki drugi mediji, pisao o napadu radnika obezbeđenja u Južnobačkom okrugu Save Pavlovića na savetnika načelnika Južnobačkog okruga za finansije Gorana Savića, koji se dogodio 31. marta 2009. godine i za to je po Pavlovićevoj tužbi, kažnjen sa 250.000 dinara. (Izvor: Dnevnik)
BEZ PLATA U RADIO SMEDEREVU
Zaposleni u Radio Smederevu, privatizovanom pre dve i po godine, ponovo su 26. aprla obustavili rad. Od prethodnog štrajka prošlo je osam meseci, a po rečima zaposlenih, ništa se nije značajnije promenilo. Vlasnik im sada duguje sve ovogodišnje plate. Finansijska situacija se nikako ne popravlja, uprkos činjenici da je broj zaposlenih nakon privatizacije praktično prepolovljen, što zbog dobrovoljnih odlazaka iz firme ili penzionisanja, što zbog otkaza, koji je, među ostalima, dobio i prethodni direktor.
Radio Smederevo je u decembru 2009. godine po početnoj ceni od 5,35 miliona dinara kupio Milan Lukić, poslovni čovek i lider Koalicije “Za bolje Smederevo”, tada u vlasti, a sada u opoziciji u smederevskoj gradskoj skupštini. Kako je tada rekao, “kupio ga je za sina Marka”. “Ovo nije politički motivisan štrajk, nema nikakvih dodirnih tačaka ni sa kakvom političkom opcijom, ovo je radnički bunt. Došli smo do egzistencijalnog praga i primorani smo na ovakav potez. Zaposleni samo zahtevaju do poslodavca isplatu zarada za januar, februar i mart, kao i sve dospele a neisplaćene obaveze za ova tri meseca”, rekao je Dejan Đorić, novinar, predsednik Štrajkačkog odbora. (Izvor: Blic)
“PULICER” NOVINARIMA ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE
Pulicerova nagrada za najbolja ostvarenja u novinarstvu, ove godine je uručena novinarima “Los Anđeles Tajmsa” za njihovu borbu protiv korupcije, saop[teno je 19. aprila. Tekstovi novinara Džefrija Gotliba (57) i Ruben Vajvs (32) o opštinskoj korupciji u malom kalifornijskom gradu Bel dali su, prema oceni žirija, najkonkretnije rezultate. Posle objavljivanja njihovih tekstova, neki lokalni čelnici su otpušteni, a neki uhapšeni. "Njujork tajms" dobio je nagrade za međunarodno izveštavanje i komentar. Nedeljnik “Tajm” je osvojio Pulicerovu nagradu za fotografiju. To je prvi put da je nagrada dodeljena listovima, a ne pojedincima kao do sada.
Pulicerove nagrade dodeljuju se u 13 kategorija za dostignuća u novinarstvu i 7 kategorija iz umetnosti. Zanimljivo je da u godini zemljotresa na Havajima i izlivanja nafte u Meksičkom zalivu. “Pulicer” u kategoriji udarnih vesti nije dodeljen. Nagrade je ustanovio mađarsko američki novinar i izdavac Džozef Pulicer. Prve Pulicerove nagrade dodeljene su 4. juna 1917. godne i od tada se dodeljuju svakog aprila za izvanredna dostignuća u novinarstvu, književnosti i muzici. (Izvor: Blic)
STIPENDIJE NAGRADE USAVRŠAVANJA
NAGRADA GRADA BEOGRADA BRANKICI STANKOVIĆ
Brankica Stanković
Na svečanoj sednici Skupštine grada 15. aprila proglašeni su dobitnici Nagrada grada Beograda za 2010. godinu, koje su prvi put dodeljene u 18 kategorija. Nagrada Grada Beograda za novinarstvo pripala je novinarki B92 Brankici Stanković. Ona je od 2004. autorka "Insajdera", emisije koja je ubrzo po početku emitovanja postala jedinstven informativni program u regionu. Za sedam godina u "Insajderu" su otkrivene brojne zloupotrebe vlasti, dokazi o nekontrolisanoj pljački državne imovine, građevinskoj i fudbalskoj mafiji, kao i načini funkcionisanja različitih kriminalnih grupa, sprege ovih grupa sa politikom i službama bezbednosti.
Dok je "Insajder" za najveći broj ljudi u Srbiji najhrabriji novinarski projekat, istovremeno je zbog svih tema kojima se bavio postao smetnja mnogim kriminalnim grupama koje raskrinkava. Zato već godinu i po Brankica, zbog procene bezbednosti koju je uradio MUP Srbije, ima neprestanu policijsku pratnju. Uprkos brojnim pretnjama, javnim pozivima na linč, nastavila je da radi na "Insajderu", a njen odgovor na sve ovo bio je proširenje tima "Insajdera". Prvi rezultat proširenog sastava "Insajdera" bio je serijal "Prevara veka o Kolubari". Novinarstvom se bavi od 1997. godine, otkada radi u u redakciji B92. (Izvor: B92)
KONKURS ZA NAJBOLJI MEDIJSKI PRILOG IZ OBLASTI LOKALNE SAMOUPRAVE
Savet Evrope i Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) u okviru programa „Jačanje lokalne samouprave u Srbiji, faza 2“, pozivaju novinare i redakcije da se prijave na konkurs “Najbolji medijski prilog u oblasti lokalne samouprave”. Konkurs traje do 15. septembra 2011. godine. Priloge dostavljati na adresu: Stalna konferencija gradova i opština - Služba za informisanje, Makedonska 22/VIII, 11 000 Beograd, sa naznakom - “Izbor za najbolji prilog”.
Dodatne informacije zaintersovani mogu da dobiju od Vladimira Jovanovića, šefa Službe za informisanje SKGO (vladimir.jovanovic@skgo.org) i Željka Krnetića, odnosi sa javnošću (zeljko.krnetic@skgo.org). Prilozi bi trebalo da doprinesu podizanju svesti o značaju i ulozi lokalne samouprave; podizanju svest o ulozi lokalnih vlasti u prevazilaženju problema na lokalnom nivou, kao i boljem boljem razumevanju funkcionisanja lokalnih vlasti u Srbiji. Radove će ocenjivati petočlani žiri. Biće dodeljene tri nagrade za medije sa nacionalnom pokrivenošću i tri nagrade za medije sa lokalnom, odnosno regionalnom pokrivenošću a biće nagrađeni i novinari - autori novinskih članaka, radio i televizijskih priloga - novinske, radio i televizijske redakcije. Autori najboljih priloga će biti nagrađeni studijskom posetom Strazburu tokom novembra. Najbolji prilozi će biti predstavljeni na finalnog skupu planiranom za 12. oktobar 2011. godine. (Izvor: SKGO)
ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE
Kielo, kao pokretač sajta Aviokarta.net, traži novinara za rad na sajtu.
Uslovi: viša ili visoka striučna sprema s prosekom ocena preko osam.
Rok za prijavljivanje: 6. maj do 12 sati.
Prijave i CV sa fotografijom na e-mail: posao@kielo.net.
Zadaci: pisanje originalnih tekstova za sajt , prevođenje i prilagođavanje stranih tekstova na srpski jezik, praćenje i obrada agencijskih vesti , unošenje sadržaja (CMS).
Znanja i veštine: poznavanje avio industrije i avio saobraćaja, iskustvo u novinarstvu, minimum tri godine - relevantna i uspešna karijera, odlično poznavanje srpskog jezika - gramatike, pravopisa i leksike, poznavanje rada na računaru (Office), odlično poznavanje Interneta, opšta kultura i široko obrazovanje. Radno mesto podrazumeva stalno zaposlenje sa punim radnim vremenom. Kandidati koji uđu u uži izbor biće pozvani na intervju.
l UREDNIK: Zlatko Čobović l TEHNIČKA OBRADA: Lidija Cenić l





Newsletter, web publikaciju NUNS-a, od petog broja podržava Beogradski sajam. Tradicija duža od sedam decenija, duh modernog vremena i činjenica da je uvek i žiži privrednih dešavanja, učinili su Beogradski sajam najvećom i najuspešnijom sajamskom institucijom u Srbiji.