• Newsletter No.13 • 01. jun 2011 •

IZBOR
Mediji u Srbiji su u teškoj situaciji, status novinara loš, na to upozoravaju i pojedinci i njihova udruženja, među novinarima ima i “novinara”, traje beskrupulozna ekonomska i politička borba oko uticaja na medije... Kao što novinari mogu da biraju da li nešto hoće ili neće - da budu novinari, makar ostali i bez posla, ili postanu „novinari”, tako i država ima izbor. Da im pomogne kako bi svoj posao radili bez pritisaka. Ne svakom pojedinačno, već podrškom udruženjima u koja su organizovani, osudama manipulanata, pronalaženjem ubica novinara, kažnjavanjem napadača... Država može i da im okrene leđa. Kao što je, nažalost, uglavnom, dosad bilo.
Z.Č.
PREDLOG MEDIJSKE STRATEGIJE U JULU PRED VLADOM
Dragana Milićević Milutinović
(Foto: Beta)
Predlog medijske strategije biće gotov do 1. juna, a konačna verzija bi pred Vladom mogla da bude sredinom jula, najavila je 26. maja Dragana Milićević Milutinović državna sekretarka Ministarstva kulture. Po njenoj oceni nije izvodljiv predlog iz medijske studije da se formira 15 javnih servisa u Srbiji, jer se postavlja pitanje finansiranja.Milićević je navela i da je završen predlog zakona o radiodifuziji, ali da će on sačekati dok ne bude doneta medijska strategija.
Povodom očekivanja RRA da će se novim zakonom uvesti mogućnost da regulator izriče direktne finansijske sankcije emiterima, ona je rekla da je protiv toga: "Potpuno je nelogično da regulatorno telo ima pravo da direktno naplaćuje kazne, jer se zna ko u ovoj državi ima pravo na to". Po njenoj oceni situacija u medijima danas je najgora u odnosu na proteklu deceniju: "Većina novinara je zaboravila osnovne principe profesije od kojih ne sme da se odstupi. Kada govorimo o lošem stanju u medijima, sami novinari pristali su na tako nešto. Naime, ako novinari pristanu da rade pod uticajem, pod pritiskom, da nemaju slobodu, onda se tu gaze osnovna pravila novinarstva - pravo da slobodno i nezavisno informišu onako kako jeste. I nije tačno da novinari nemaju izbor, novinari mogu da biraju - da li nešto hoće ili neće. Ukoliko i ne postoje medijske slobode, postoje slobodni novinari. Ne vidim da se novinari bune na svoj status, bune se udruženja, ali novinari ćute". (Izvor: Danas)
MEDIA STRATEGY PROPOSAL BEFORE THE GOVERNMENT IN JULY l BELGRADE HOSTS ASSEMBLY EFJ l APOLOGY RTS FOR PROGRAMS BROADCASTED IN THE NINETIES l ASSOCIATION OF MEDIA JOINED ENPA l SEMINAR ON MEDIA LAW l TV COVERAGE OF NATIONAL ASSEMBLY SESSIONS WILL CONTINUE ON RTS l BETA: WE HAVE NOT PUBLISHED THE STATEMENT OF “ZEMUN CLAN” l CHANGES IN RTV NOT ENOUGH OPEN FOR PUBLIC l APPEALS ON VERDICT TO ATTACKERS ON B92 CAMERAMAN l PROTESTS FOR LAYOFFS IN NEWSPAPER POLITIKA l TERMINATED STRIKE IN RADIO SMEDEREVO l NEW TRIAL FOR ASSAULT ON PANČIĆ l ATTACKED THE OWNER OF TV SPEKTRI FROM BUJANOVAC l UNKNOWN DETAILS OF PRIVATIZATION OF VECERNJE NOVOSTI lRUSSIAN BUSINESSMAN OWNS 50 PERCENT OF TV KRALJEVO l “REPUBLIKA” MARKED ANNIVERSARY l DESECRATED MEMORIAL MARKINGS TO SLAVKO CURUVIJA l WAZ SOLD “STAMPA”
AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS
BEOGRAD DOMAĆIN SKUPŠTINE EFJ
Sa konferencije za novinare
Beograd će od 15. do 17. juna biti domaćin godišnje Skupštine Evropske federacije novinara (EFJ), koja sa okuplja više 260.000 članova iz gotovo svih evropskih država. Skupština EFJ će se održati u hotelu M, očekuje se dolazak stotinak delegata, a domaćini su: Nezavisno udruženje novinara (NUNS), Udruženje novinara Srbije (UNS) i Sindikat novinara. „Socijalni dijalog i sloboda štampe su dve osnovne teme ovogodišnje Skupštine EFJ“, najavio je Vukašin Obradović, predsednik NUNS.
Obradović je dodao da će “Skupština biti prilika i da govorimo o problemima s kojima se suočavaju mediji u Srbiji, kao i da vidimo gde s nalazimo na mapi medijskih sloboda u Evropi“. Ljiljana Smajlović, predsednica UNS, ocenila je da će skup biti šansa da se usvoje iskustva evropskih kolega kad je reč o solidarnosti novinara, dok je Dragana Čabarkapa, predsednica Sindikata, ocenila kako je stanje u medijima u Srbiji „gore nego devedesetih, jer je sudbina novinara u rukama poslodavaca”. (Izvor: Newsletter NUNS)
IZVINJENJE RTS - PROPUŠTENA PRILIKA
Zgrada RTS (Foto: Fonet)
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) pozdravili su 24. maja zajedničkim saopštenjem odluku novog Upravnog odbora Radio televizije Srbije “da uputi izvinjenje onim građanima Srbije i onim građanima susednih država koji su bili predmet uvreda, kleveta i sadržaja koji bi odgovarali današnjem pravnom određenju govora mrženje, a koji su emitovani u programima RTB i RTS tokom devedesetih godina”. Istovremeno, NUNS i NDNV smatraju da je UO RTS propustio priliku da više istakne ratnopropagandnu, huškačku ulogu RTB i RTS tokom devedesetih.
„Govor mržnje koji je emitovan u programima državne televizije prerastao je tokom devedesetih u otvoreno zagovaranje rata i pravdanje najgrubljeg kršеnjа nоrmi mеđunаrоdnоg humаnitаrnоg prаvа, što je sve zajedno predstavljalo teška krivična dela. Podsećamo da je NUNS upravo iz tih razloga, a svestan i činjenice da je posle petooktobarskih promena u Srbiji izostala lustracija u medijima uprkos nesumnjivoj političkoj i profesionalnoj odgovornosti novinara i urednika, 1. jula 2009. godine podneo Tužilaštvu za ratne zločine krivičnu prijavu prоtiv NN osoba (оdgоvоrnih osoba i nоvinаrа u Rаdiо tеlеviziјi Bеоgrаd, Rаdiо tеlеviziјi Nоvi Sаd, dnеvnim listоvimа „Pоlitikа“, „Vеčеrnjе nоvоsti“ i dr.), zbоg krivičnоg dеlа оrgаnizоvаnjе i pоdsticаnjе nа izvršеnjе gеnоcidа i rаtnih zlоčinа iz čl. 145. KZ SRЈ“. “, dodaje se u saopštenju. (Izvor: NUNS)
SKRNAVLJENJE SPOMEN-OBELEŽJA SLAVKU ĆURUVIJI
Skinuto spomen-obeležje
Nezavisno udruženje novinara Srbije izrazilo je ogorčenje zbog ponovnog skrnavljenja spomen obeležja Slavku Ćuruviji. Vandali su 19. maja skinuli tablu koja je stajala ispod spomen ploče, ispred ulaza u zgradu u Svetogorskoj 35, gde je 11. aprila 1999. godine ubijen vlasnik „Dnevnog Telegrafa“ i „Evropljanina“. „Zahtevamo da policija sprovede istragu kako bi otkrila počinioca ove krađe. Podsećamo da je spomen ploča ukradena u noći 5. oktobra 2009. i da lopovi nikada nisu otkriveni“, stoji u saopštenju NUNS.
NUNS je 5. novembra 2009. postavio novo, identično znamenje sa istim tekstom: „Na ovom mestu 11. aprila 1999. ubijen je zbog oštre kritičke reči Slavko Ćuruvija, novinar, urednik i vlasnik ’Dnevnog telegrafa’ i ’Evropljanina’. U znak sećanja, Nezavisno udruženje novinara Srbije, 11. april 2000“. „ Tada je ispod spomen ploče postavljena i manja tabla na kojoj je zabeležena ova sramna krađa. Još nerasvetljena, kao ni ubistvo Slavka Ćuruvije“, dodaje se u saopštenju. (Izvor: NUNS)
ZA PRAVIČNU KAZNU NAPADAČIMA NA PANČIĆA
Apelacioni sud (Foto: Beta)
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) ocenilo je 18. maja da je Apelacioni sud ukidanjem skandalozne presude napadačima na Teofila Pančića, novinara nedeljnika „Vreme“ stvorio uslove da se Milošu Mladenoviću i Danilu Žuži u ponovljenom postupku odmeri pravična kazna.NUNS, međutim,  zabrinjava činjenica da je Apelacioni sud mogao i sam da preinači odluku prvostepenog suda. Iako Aplecioni sud  to nije učinio NUNS se nada da će ovoga puta prvostepeni sud uvažiti sve relevatne činjenice i mnogo oštrije kazniti napadače na Pančića. (Izvor: NUNS)
PROTEST ZBOG NAPADA U KOVAČICI
Kovacica na mapi Srbije
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) protestovali su 19. maja zbog napada Zorana Savanova, funkcionera Srpske napredne stranke na Gojka Vukadina, direktora i glavnog i odgovornog urednika RTV Kovačica i Danijala Hajka, njegovog saradnika kamermana u Kovačici. Vukadin i Hajko bili  su 14. maja na profesionalnom zadatku, Savanov ih je, s grupom saradnika, vidno alkoholisan, prvo, a potom na Vukadina i fizički nasrnuo.
 „Zahtevamo od MUP-a Kovačica da hitno reaguje po prijavi i odmah obavesti javnost o preduzetim merama“, navedeno je u saopštenju. Savanov je odranije poznat po svom nasilničkom ponašanju i odgovarao je zbog prebijanja jednog novinara Radija Kovačica. NUNS i NDNV još jednom upozoravaju MUP Srbije, ali i sve državne organe, da su napadi na novinare postali uobičajeni i da su oni posledica jezivih poruka koju država i pravosuđe šalju javnosti, a koja glasi da je novinare moguće prebijati i vređati bez kazne ili uz minimalne sankcije.
 „Zahtevamo, takođe, od pravosudnih organa da Savanova i izgrednike najoštrije kazne i da uzmu u obzir da je Savanov već ranije odgovarao zbog napada na novinara“, stoji u saopštenju dva udruženja. (Izvor: NUNS)
MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA
IZVINJENJE RTS ZA PROGRAM EMITOVAN DEVEDESETIH GODINA
Upravni odbor RTS uputio je sa svoje prve sednice izvinjenje onima koji su 90.-ih godina u programu te medijske kuće bili predmet uvreda, kleveta i govora mržnje, saopšteno je 23. maja. UO RTS je konstatovao sa žaljenjem da je program RTB i RTS bio gotovo neprestano i grubo zloupotrebljavan tokom '90-ih u svrhu diskreditovanja političke opozicije i njenih vodećih ličnosti, kao deo propagande nedemokratskog režima.
Ocenjeno je da su "RTB i RTS više puta svojim prilozima povredili osećanja, moralni integritet i dostojanstvo građana Srbije, humanističkih intelektualaca, pripadnika opozicije, kritički usmerenih novinara, pojedinih manjina, verskih zajednica i susednih naroda i država". U saopštenju UO RTS-a je istaknuto da će ubuduće nastojati da se kroz televizijske i radijske programe javnog servisa dosledno sporovode načela iz Ustava Srbije o vladavini prava, socijalnoj pravdi, građanskoj demokratiji, ljudskim i manjinskim pravima i drugom. UO će biti posvećen i ulozi u očuvanju kulturnog i nacionalnog identiteta srpskog naroda i svih nacionalnih manjina i etničkih grupa u Srbiji, a zalagaće se i za unapređenje obrazovnog, kulturnog i naučnog programa RTS-a. (Izvor: Beta)
ASOCIJACIJA MEDIJA POSTALA ČLANICA ENPA
Srpska asocijacija medija primljena je u Evropsku asocijaciju novinskih izdavača (ENPA). Do prijema Srbije u EU, Asocijacija će imati status "člana posmatrača" sa mogućnošću aktivnog učešća u radu ENPA, a predsednik ENPA Ivan Ruzdal uveren je da će "srpska Asocijacija medija biti aktivan član organizacije koja u evropskim okvirima nastoji da obezbedi što bolje uslove za rad novinskih izdavača i da na adekvatan i efikasan način zastupa njihove interese".
Glavna tema ovogodišnjeg zasedanja generalne skupštine ENPA u Varšavi bila je posvećena raspravi o oporezivanju izdavača. Zaključak je da su u većem broju evropskih zemalja ove stope i dalje neprihvatljivo visoke pa je tim povodom usvojen jedinstven zahtev Evropskoj komisiji za ukidanje PDV-a novinskim izdavačima. U zahtevu koji će biti upućen nadležnim komitetima Evropske komisije konstatovano je da je neophodno u što kraćem roku potpuno ukinuti PDV za novinske izdavače, ili stopu oporezivanja spustiti na najniže procente. U ime Upravnog odbora Asocijacije, Generalnoj skupštini ENPA prisustvovao je Zoran Papić, izvršni direktor Asocijacije medija. (Izvor: Vreme)
SEMINAR O MEDIJSKOM PRAVU
Razvoj novih medija, posebno interneta, doprineo je tome da linija razgraničenja između privatnog i javnog bude sve teže prepoznatljiva. Ovo je jedan od aspekata koje obuhvata savremeno medijsko pravo, koje su na seminaru, u organizaciji USAID, NUNS i IREX, 27. maja, na Pravnom fakultetu u Beogradu, novinarima i studentima prava nastojali da približe vodeći stručnjaci u ovoj oblasti.
O registraciji javnih glasila govorila je Adriana Minović, kaznenu politiku u okviru medijskog prava približila je Milica Janačković, dok su o pravu na privatnost izlagali Sava Pavlović i Nevena Krivokapić. O važećem Zakonu o javnom informisanju pričao je Slobodan Kremenjak, koji se osvrnuo i na Zakon o elektronskim komunikacijama. Govorili su, pored ostalih, i članovi ekipe studenata Beogradskog univerziteta koja je, nedavno, na takmičenju iz medijskog prava na Okfordu, osvojila prvo mesto. (Izvor: Newsletter NUNS)
TV PRENOSI SEDNICA SKUPŠTINE I DALJE NA RTS
Skupština Srbije (Foto: Fonet)
“Radio televizija Srbije će, najverovatnije potpisati ugovor sa parlamentom o prenosu skupštinskih zasedanja”, izjavio je 23. maja generalni direktor RTS Aleksandar Tijanić. On je rekao da je Skupština Srbije krajem aprila RTS-u uputila predlog ugovora, koji je potom vraćen parlamentu sa zamerkama, uglavnom - tehničke prirode. Iz ovogodišnjeg budžeta Skupštine Srbije za televizijske prenose odvojeno je 80 miliona dinara. “Definitivno smo rekli svoje. Čekamo poslednji odgovor”, kazao je sekretar Skupštine Veljko Odalović.
Parlament je uvažio primedbu na način plaćanja, pa će 80 odsto od 80 miliona dinara predviđenih za godinu dana prenosa, biti isplaćeno avansno, a ostatak po završenom poslu. Odalović tvrdi da Skupština nema mogućnost da izađe u susret zahtevu RTS-a za vraćanje duga od 3,3 miliona dinara od 2006. godine jer ne postoji nijedan formalni osnov za tako nešto, pošto iza toga ne stoji nikakav ugovorni odnos. Tender za prenose skupštinskih zasedanja, Skupština je raspisala početkom godine, a pošto se niko na njega nije javio obavljeni su razgovori sa predstavnicima svih televizijskih kuća. (IzvoriI: Tanjug, Dnevnik)
BETA: NISMO OBJAVLJIVALI SAOPŠTENJA ZEMUNSKOG KLANA
Novinska agencija Beta uputila je 17. maja  protest NUNS-u, čiji je žiri na nedavnom konkursu za istraživačko novinarstvo jednu od nagrada dodelio za tekst Zorana Janića, objavljen na portalu E-novine, da je Beta, uoči ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, sarađivala, odnosno „objavljivala saopštenja“ zemunskog klana. „Takva neistina, objavljena u tekstu koji je dobio uglednu nagradu za istraživačko novinarstvo nanosi ozbiljnu štetu ugledu agencije Beta“, navedeno je u pismu NUNS-u.  Žiri NUNS-a odgovorio je  da nije imao nikakvog razloga da sumnja u integritet bilo kog učesnika na konkursu, niti da proverava svaku rečenicu objavljenu u njihovim radovima. Pogotovo u situaciji kada te tvrdnje nigde do sada nisu osporene. (Izvori: Beta, Danas)
SMENA U RTV NEDOVOLJNO OTVORENA ZA JAVNOST
Dragana Nikolić Solomon
Šefica medijskog odeljenja Misije OEBS u Srbiji Dragana Nikolić Solomon izrazila je 18. maja zabrinutost zbog druge smene rukovodstva Radio televizije Vojvodine koja, po njenim rečima, nije bila dovoljno otvorena za javnost. “Smene rukovodstva su za svaki medij, a pogotovo za javni servis, veliki poremećaji koji ostavljaju dugoročne posledice i negativno utiču na rejting, posebno u ovom slučaju kada nisu dovoljno transparentno urađene”, izjavila je Solomon.
Ona je na konferenciji „Budućnost javnog radiodifuznog servisa u Vojvodini” u Novom Sadu istakla da se mora postaviti pitanje do koje mere novinari i urednici utiču na sadržaj programa, a ako u tome ne učestvuju, ko onda kreira sadržaj javnog servisa.
Glavni i odgovorni urednik Televizije Novi Sad Ljubiša Nikolin, komentarišući kritike zbog nove emisije nekadašnjeg ratnog izveštača Milijane Baletić u programu RTV-a, rekao je da ta novinarka nije time rehabilitovana i da bi ona mogla biti otpuštena kada budu utvrđene sve činjenice: “Nisam ja taj koji je propustio da kazni Milijanu Baletić. Nju je sud vratio na posao i sud je naredio da ona može da nastavi da radi na RTV-u”. (Izvor: Dnevnik)
ŽALBA NA PRESUDE NAPADAČIMA NA SNIMATELJA B92
Boško Branković (Foto: B92)
Tužilaštvo je uložilo žalbu Aplacionom sudu na presudu kojom su napadači na snimatelja B92 Boška Brankovića osuđeni na kazne kućnog zatvora i uslovne osude, saopšteno je 26. maja.  Po oceni Tužilaštva, sud je dao preveliki značaj olakšavajućim okolnostima, pre svega korektnom držanju pred sudom. Okrivljeni su, i pored nesumnjivih dokaza: snimka na kome se jasno vide optuženi kako učestvuju u grupi koja prebija novinara B92 i iskaza svedoka, sve vreme negirali izvršenje krivičnog dela, nisu izrazili ni kajanje, niti su se izvinili oštećenom.
Prvi osnovni sud u Beogradu osudio je 9. maja napadača na kamermana B92 Milana Savatovića na 10 meseci kućnog zatvora, njegove saučesnike Stefana Milićevića i Nikolu Lazića na uslovne kazne od četiri, odnosno šest meseci. "Prvostepeni sud uopšte nije cenio otežavajuće okolnosti na strani okrivljenih... direktni umišljaj, bezobzirnost prilikom učestvovanja u grupi, koja je ničim izazvana nanela oštećenom teške telesne povrede, kao i pobude iz kojih je delo učinjeno u cilju sprečavanja objektivnog i nepristrasnog izveštavanja građana Srbije", navelo je Tužilaštvo. Takva blaga kaznena politika dovela je do učestalih napada na novinare i novinarsku profesiju. (Izvori: Beta, B92)
PROTESTI ZBOG OTKAZA U POLITICI
Povodom objavljivanja spiska 31 osobe koje bi trebalo da dobiju otkaz ugovora o radu u kompaniji „Politika novine i magazini“, više od 100 bivših i sadašnjih radnika „Politike“ protestvovalo je 24. maja ispred sedišta kompanije u Makedonskoj ulici u Beogradu. Rukovodstvo kompanije „Politika“ ocenilo je da protesti nisu način za rešenje problema i pozvalo posle protesta predstavnike sindikata na početak pregovora. Ovaj predlog, međutim, još nije realizovan.
Dragan Novaković, jedan od vođa protesta, odbacuje objašnjenje rukovodstva da su otpuštanja motivisana finansijskim problemima. S druge strane, Jovan Simić, predstavnik državnog kapitala u Upravnom odboru „Politike“ ističe pozitivne efekte već preduzetih mera smanjenja broja zaposlenih, dodajući da je ostvarena dobit od šest miliona evra. (Izvor: Newsletter NUNS)
PREKINUT ŠTRAJK U RADIO SMEDEREVU
Zaposleni u Radio Smederevu prekinuli su 16 maja štrajk koji su započeli 26. aprila, posle dogovora sa predstavnicima vlasnika o dinamici i rokovima isplata zaostalih plata i naknada. Potpisan je sporazum koji predviđa isplatu zarada za januar, februar i mart do kraja maja, a preostalih obaveza na ime regresa, toplog obroka i troškova prevoza do kraja juna. Predsednik sindikata Rajko Ivanović izrazio je nadu da će potpisani sporazum biti poštovan.
“Bili smo maksimalno kooperativni i poslodavcu smo produžili prvobitni rok za namirenje nastalih obaveza. Nadamo se da i sa druge strane postoji dobra volja da se svi problemi i nesuglasice reše na obostrano zadovoljstv”, naglasio je Ivanović. Radio Smederevo je privatizovan decembra 2009. godine, a ovo je bio drugi štrajk zaposlenih za poslednjih osam meseci. (Izvor: Blic)
NOVO SUĐENJE ZA NAPAD NA NOVINARA "VREMENA"
Teofil Pančić (Foto: Fonet)
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je prvostepenu presudu Milošu Mladenoviću i Danilu Žuži, okrivljenima za napad na novinara nedeljnika “Vreme” Teofila Panćića, i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno suđenje, saopšteno je 19. maja. Po oceni Apelacionog suda, prvostepeni sud nije pouzdano zaključio da su okrivljeni znali da napadaju novinara Pančića, kao i da li je motiv napada na oštećenog to što je novinar ili eventualno neslaganje sa sadržinom njegovih objavljenih tekstova.
“Nije mi jasno da li je Apelacioni sud video problem s presudom koji vidim ja, a to je da prvostepena presuda apsolutno nije uzimala u obzir moje novinarsko svojstvo, nego je zapravo kupila priču napadača da su me napali potpuno slučajno. Za mene nije sporno ukidanje presude kao takvo, ali je sporan motiv, dakle, da li je motiv da se utvrdi prava istina ili je motiv da se čak i tako slaba presuda dodatno obesnaži”, rekao je Pančić. Mladenović i Žuža osuđeni su 21. septembra 2010. godine na po tri meseca zatvora zbog napada na Pančića. Njima je, po izricanju presude, ukinut pritvor i zamenjen za meru zabrane napuštanja boravišta i izrečena zabrana približavanja Pančiću bliže od 100 metara. (Izvori: Alo, Dnevnik, Beta)
NAPADNUT VLASNIK TV SPEKTRI IZ BUJANOVCA
Nedžat Beljulji
Funkcioner Partije za demokratsko delovanje (PDD) Agim Zeka Isljami fizički je napao vlasnika lokalne Radio televizije Spektri Nedžata Beljuljija u Bujanovcu, saopštila je 14. maja ta televizija. Isljami, koji je šef kancelarije PDD i koordinator lokalnog Odbora za ljudska prava, napao je Beljuljija u petak uveče u jednom restoranu brze hrane u Bujanovcu, navedeno je u saopštenju. O napadu je obaveštena policija u Bujanovcu koja je odmah obavila uviđaj.
Kako je navedeno u saopštenju, povod za napad na Beljuljija najverovatnije je bio komentar emitovan dva dana ranije pod nazivom „Nema prestanka skandalima opštinskog rukovodstva u Bujanovcu.”  Kako RTV Spektri saopštava, u komentaru je razgolićen način na koji je načelnik lokalne samouprave Faruš Isljami, inače visoki funkcioner PDD, uz pomoć predsednika opštine Bujanovac Šaipa Kamberija, zloupotrebom službenog položaja, zaposlio svoju suprugu. Napadač je rođeni brat načelnika lokalne samouprave Faruša Isljamija. Redakcija RTV Spektri, koja program emituje na albanskom jeziku, o fizičkom napadu na vlasnika Televizije obavestila je sva profesionalna udruženja i nadležne državne institucije od kojih očekuje pravovremenu reakciju i zaštitu. (Izvor: Politika)
NEPOZNATI DETALJI PRIVATIZACIJE VEČERNJIH NOVOSTI
Komisija za hartije od vrednosti trebalo bi da do sredine juna završi postupak utvrđivanja povezanosti firmi koje su kupile kompaniju "Novosti". "Utvrđivanje vlasničkih odnosa u 'Novostima' je komplikovan posao, jer su akcije te kompanije kupovane preko firmi registrovanih u inostranstvu, koje zastupaju advokati", rekao je 20. maja predsednik te Komisije Milko Štimac.Kako je ranije najavljivala Komisija, utvrđivanje vlasništva u "Novostima" trebalo je da bude završeno u martu ove godine.
Država trenutno u "Novostima", pored udela od 29 odsto akcija indirektno, preko Fonda PIO, poseduje još 7,2 odsto akcija, ali nije zainteresovana da se ubrza postupak utvrđivanja vlasničkih odnosa u toj kompaniji. Paket od 62 odsto akcija "Novosti" otkupile su od malih akcionara 2006. godine na berzi tri firme - "Trimaks", "Ardos" i "Karamat", od kojih su dve registrovane u Austriji, a jedna na Kipru. Povezanost tih firmi je u novembru prošle godine počela da ispituje Komisija za hartije od vrednosti, pošto je Milan Beko javno priznao da je većinski vlasnik "Novosti". Po zakonu, kada neka firma dostigne više od 25 odsto akcija, vlasnik mora da iznese javnu ponudu za preuzimanje do sto odsto akcija ili da proda sve akcije preko 25 procenata. Beko je bio dužan da čim je stekao 25 odsto akcija "Novosti" o tome obavesti Komisiju za hartije od vrednosti i dostavi dokaze, što on nije učinio. Tek posle javnog priznanja da je većinski vlasnik "Novosti" on je posetio Komisiju i obećao da će dostaviti dokumentaciju preko kojih firmi je kupovao akcije "Novosti" na Beogradskoj berzi, ali te papire Komisija još nije dobila. (Izvori: Beta, Politika)
RUSKI BIZNISMEN VLASNIK 50 ODSTO TV KRALJEVO
Ruski biznismen Vladimir Jevgenijević Jemeljijanov postao je vlasnik 50 odsto preduzeća „Radio televizija Kraljevo i Ibarske novosti". Jemeljijanov je vlasnik firme „DK plast" i bavi se proizvodnjom i preradom plastičnih masa. „RTV Kraljevo i Ibarske novosti" je jedna od najvećih medijskih kuća u ovom delu Srbije. Televizija Kraljevo ima regionalnu, Radio KV lokalnu frekvenciju, dok se nedeljnik „Ibarske novosti" distribuira na području grada. (Izvori: Beta, Politika)
REPUBLIKA OBELEŽILA JUBILEJ
Zlatoje Martinov (Foto: MC)
Mesečnik „Republika“ obeležio je 20. maja izlazak 500. broja. Zlatoje Martinov, glavni i odgovorni urednik lista, istakao je kako se „Republika“ psle petooktobarskih promena borila za pravnu državu, jer „bez bez pravne države nema demokratije, a bez prave demokratije nema slobode bez koje nema ni napretka“. Nebojša Popov, nekadašnji dugogodišnji urednik „Republike“, dodao je da list u novim brojevima zadržao stav, pravac i trend i „što je najvažnije, zadržana je prepoznatljivost koja je postignuta u  prethodnih 20 godina“.
Martinov je rekao i da ovo glasilo tekstovima pokušava da „izvuče zaboravljenu kategoriju rada kao determinantu vrednosti, kao i da izađe iz teorijskog okvira i bude više delatna“. Popov je kazao da je uveren da će redakcija nastaviti s radom, uprkos brojnim teškoćama, „što će zavisiti i od toga koliko ima ljudi koji ne žele da odstupe od svojih sloboda“. (Izvor: Newsletter NUNS)
AUKCIJA ZA PRODAJU RADIO PIROTA 10. JUNA
Agencija za privatizaciju zakazala je za 10. jun i četvrtu aukcijsku prodaju Javnog preduzeća Radio Pirot. U prethodnim aukcijama nije bilo kupaca. Početna cena na ovoj aukciji je veća nego na prethodnim - 3.038.000  dinara, minimum investicija je 1,1 milion dinara, a depozit je 1.519.000 dinara. Rok za otkup dokumentacije je 2. jun, a rok za prijavljivanje 3. jun. Urađena je  nova sistematizacija radnih mesta a broj zaposlenihih smanjen sa 11 na šest.
Otpremnine radnicima isplaćene su iz budžeta Skupštine opštine Pirot. Radio Pirot koji je jedini neprivatizovani medj u Pirotu, poseduje i poslovni prostor od sto kvadrata u centru grada. “Prema našim informacijama javila su se tri zainteresovana kupca, po jedan iz Pirota i Niša i jedan iz inostranstva. Videćemo da li će na ovoj četvrtoj aukciji bit kupaca”, kaže Boban Nikolić pomoćnik predsednika opštine Pirot. Radio Pirot dnevno emituje 17 sati programa. Nezvanično, zaposleni u JP “Radio Pirot”, razmišljaju da formiraju konzoricijum zaposlenih i da učestvuju na predstojećoj aukciji. (Izvori: Blic, Newsletter NUNS)
VAC PRODAO “ŠTAMPU”
Medijska grupacija VAC objavila je 26. maja da je prodala 100 odsto vlasničkog udela ”Štampa sistema” kompaniji ”Centroproizvod”. Cena nije saopštena. Peter Lange, član uprave grupacije VAC i njen predstavnik u Srbiji, rekao je da je ovaj potez u skladu s namerom kompanije da se u potpunosti povuče iz Srbije. U lancu „Štampe“ je više od 500 klasičnih kiosk objekata, kao i još 50 prodavnica. Najveći deo prodajne mreže „Štampe“ je u Beogradu, ali je ona raširena i u Vojvodini.
U „Štampa sistemu“ zaposleno je više od 1.800 ljudi, koji, u proseku, usluže svakodnevno više od 160.000 kupaca. (Izvor: Večernje novosti)

LIST KURIR OBELEŽIO OSMI ROĐENDAN
Pod sloganom „Viva la revolucion“, dnevni list  “Kurir” obeležio je 12. maja osam godina postojanja. Svečanom prijemu u Legatu Čolakovića na Dedinju prisustvovao je politički, privredni i estradni vrh Srbije. Nekoliko stotina zvanica poželelo je “Kuriru” još mnogo godina pravog istraživačkog novinarstva, veći tiraž i istrajnost u borbi za istinu. (Izvor: Kurir)

IZLOŽBA FOTOGRAFIJA PEĐE MITIĆA 
Vojislav Šešelj (Foto: Peđa Mitić)
Na pravom mestu u pravo vreme već nekoliko decenija nalazi se fotoreporter „Večernjih novosti“ Predrag Peđa Mitić, koji je 16. maja u galeriji opštine Vračar u Beogradu, predstavio fotografije o političkim događajima. Izložba „Slikaj, ako smeš“ , naslovljena po rečima Vojislava Šešelja pre nego što ga je Mitić snimio s uperenim pištoljem, objedinjuje ličnosti i prizore koji su u proteklih 20 godina obeležili zbivanja u našoj zemlji.
Na postavci je prikazana i antologijska slika sa protesta 9. marta 1991. godine Dragane Milojević Srdić, simbola ljudske hrabrosti i otpora, kako stoji ispred vodenog topa. Izložba je obuhvatila i portrete Slavka Ćuruvije, Ivana Stambolića i Zorana Đinđića. Otvarajući postavku Branimir Kuzmanović, predsednik opštine, podsetio je zvanice da kada Mitić svojim fotoaparatom zabeleži neki trenutak, on postaje deo istorije našeg novinarstva. (Izvor: Večernje novosti)
STIPENDIJE NAGRADE USAVRŠAVANJA
KONKURS ZA NAJBOLJI MEDIJSKI PRILOG IZ OBLASTI LOKALNE SAMOUPRAVE       
Savet Evrope i Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) u okviru programa „Jačanje lokalne samouprave u Srbiji, faza 2“, pozivaju novinare i redakcije da  se prijave na konkurs “Najbolji medijski prilog u oblasti lokalne samouprave”. Konkurs traje od 15. marta do 15. septembra 2011. godine. Priloge dostavljatina adresu: Stalna konferencija gradova i opština- Služba za informisanje Makedonska 22/VIII, 11 000 Beograd, sa naznakom - “Izbor za najbolji prilog”.
Dodatne informacije zainterEsovani mogu da dobiju od  Vladimira Jovanovića, šefa Službe za informisanje SKGO (vladimir.jovanovic@skgo.org) i Željka Krnetića, odnosi sa javnošću (zeljko.krnetic@skgo.org). Prilozi bi trebalo da doprinesu podizanju svesti o značaju i ulozi lokalne samouprave; podizanju svest o ulozi lokalnih vlasti u prevazilaženju problema na lokalnom nivou, kao i boljem boljem razumevanju funkcionisanja lokalnih vlasti u Srbiji. Radove će ocenjivati petočlani žiri. Biće dodeljene tri nagrade za medije sa nacionalnom pokrivenošću i tri nagrade za medije sa lokalnom, odnosno regionalnom pokrivenošću a biće nagrađeni i novinari - autori novinskih članaka, radio i televizijskih priloga - novinske, radio i televizijske redakcije. Autori najboljih priloga će biti nagrađeni studijskom posetom Strazburu tokom novembra. Najbolji prilozi će biti predstavljeni na finalnog skupu planiranom za 12. oktobar 2011. godine. (Izvor: SKGO)
FESTIVAL AUTORSKOG FILMA „PROFEST 2011“
Pajtić otvorio Festival
U Bačkoj Topoli je od 20. do 22. maja održan Festival autorskog filma zemalja Podunavskog regiona „Profest 2011“. Učestvovalo je 196 novinara, autora radijskih i televizijskih reportaža iz 12 zemlja Podunavlja. Pobednik u kategoriji TV reportaže je Zoltan Čubrilo sa mađarske televizije Duna, a nagrađeni su i Natalka Fitš iz Ukrajine i Čili Fekete iz Televizije iz Mađarske. U kategoriji radijskih reportaža prvu nagradu je osvojila Dragana Ivanović iz BiH, drugi je bio Boštjan Najžar iz Slovenije, a treći Branko Vučković iz Kragujevca, za priču iz o Bajramskoj sofri.
Trodnevni festival, čija je ovogodišnja tema bila “Lepota različitosti”, otovorio je Bojan Pajtić, predsednik Vlade Vojvodine, ističući da „svi podunavski narodi, iako različiti, imaju zajedničke interese, ali i Dunav koji ih povezuje, i da bi zato trebalo više da kominiciraju i da računaju jedni na druge“. Pokrovitelj  festivala bila je pokrajinske Vlada, a glavni medijski sponzor je Radio televizija Vojvodine. Nagrade najboljima uručili su Ana Tomanova Makanova, potpredsednica Vlade Vojvodine i Rajko Vulin, vlasnik Trend radija iz Bačke Topole, koji je bio organizator festivala. (Izvor: Newsletter NUNS)
ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE
DOKUKINO, Centar za nove komunikacije, regionalna organizacija civilnog društva, traži novog kolegu ili koleginicu, saradnika/cu na programu.
Rok za prijavljivanje: 8. jun. Na e-mail adresu jobs@dokukino.org poslati CV i opširno motivaciono pismo na engleskom jeziku.
Uslovi: formalno ili neformalno obrazovanje iz oblasti borbe protiv diskriminacije, zalaganja za ženska prava, tranzicionu pravdu, ljudska prava, integraciju marginalizovanih grupa i/ili regionalne saradnje, poznavanje novih i tradicionalnih medija i društvenih mreža, korišćenje novih tehnologija, iskustvo u radu ili volontiranju u organizacijama građanskog društva, poznavanje prilika u građanskom društvu, razumevanje regionalnih odnosa, odgovornost u radu, sposobnost brzog usvajanja veština, odlične komunikacijske i organizacijske sposobnosti, znanje engleskog jezika.
Poželjno: Iskustvo u produkciji medijskog materijala.
Opis posla: Učešće u formulisanju i razradi aktivnosti, sprovođenje pojedinačnih programskih aktivnosti, proizvodnja medijskog materijala, komunikacija s partnerima i javnošču, administriranje vebsajta.
ZEMUNSKE NOVINE, glasilo Gradske opštine Zemun, prima u stalni radni odnos na određeno vreme tri novinara, fotoreportera i sekretara redakcije.
Uslovi: za novinara - VII st. str. spr., položen stručni ispit i jedna godina radnog staža ili VI st. str. spr. uz tri godine radnog staža, za fotoreportera - IV st. str. spr, položen stručni ispit i jedna godina radnog staža, za sekretara redakcije - IV st. str. spr.
Rok za prijavljivanje: 2. jun 2011. Prijave dostaviti Odeljenju za opštu upravu Uprave gradske opštine Zemun, Zemun, Magistratski trg 1, sa naznakom „Za javni oglas“.
Dodatne informacije na telefon: 011/3778-530.
Dodatni uslovi: kandidat mora ispunjavati i opšte uslove iz čl. 6. Zakona o radnim odnosima u državnim organima i to: da je državljanin Republike Srbije, da je punoletan, da ima opštu zdravstvenu sposobnost, da nije osuđivan za krivično delo na bezuslovnu kaznu zatvora od najmanje 6 meseci ili za kažnjivo delo koje ga čine nepodobnim za obavljanje poslova u državnim organima.
l UREDNIK: Zlatko Čobović l NOVINAR: Miloš Šterić l TEHNIČKA OBRADA: Lidija Cenić l





Newsletter, web publikaciju NUNS-a, od petog broja podržava Beogradski sajam. Tradicija duža od sedam decenija, duh modernog vremena i činjenica da je uvek i žiži privrednih dešavanja, učinili su Beogradski sajam najvećom i najuspešnijom sajamskom institucijom u Srbiji.