• Newsletter No.15 • 01. jul 2011 •

SLAGALICA
(Foto: FONET)
Ovako, u predvečerje donošenja medijske strategije, izgleda novinarska slagalica. Evropska federacija novinara zabrinuta zbog erozije slobode izražavanja u Srbiji, stalnih ekonomskih i političkih pritisaka na novinare. Skupština NUNS-a konstatovala da se za godinu dana profesionalni i ekonomski položaj novinara drastično pogoršao. Predsednik Tadić istakao da su mediji kontrolori države i društvena institucija, a oko 60 odsto novinara strahuje od gubitka posla, dok bi oko 20 odsto odmah napustilo profesiju, ukoliko bi našli bolji posao.
Z.Č.
BRIGA EFJ ZBOG MEDIJA U SRBIJI
Evropska federacija novinara je na godišnjoj Skupštini, od 15. do 17. juna u Beogradu, izrazila zabrinutost zbog erozije slobode izražavanja u Srbiji, stalnih ekonomskih i političkih pritisaka na novinare i nedostatka njihovih sindikalnih prava. Izražena je podrška borbi novinara u Srbiji da izvrše pritisak na vlasnike medija pregovorima o kolektivnim ugovorima koji garantuju socijalna prava, a vlasti su pozvane da otkriju i kazne ubice novinara Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića.
Federacija je, uz to, ocenila neprihvatljivim da tri novinara u Srbiji moraju da žive pod stalnom policijskom zaštitom, a da drugi trpe napade dok su sudije blage prema njihovim napadačima. Konstatovano je i da svake godine Udruženje novinara Srbije (UNS) i Sindikat novinara Srbije (SNS) obeležavaju 23. april kao Dan podsećanja na ubistvo 16 medijskih radnika RTS u NATO bombardovanju i da je ovom obeležavanju podrška Evropske federacije novinara dobrodošla. (Izvor: NUNS)
BELGRADE HELD EFJ ASSEMBLY l EFJ WORRIED ABOUT THE PRESSURE ON JOURNALISTS IN SERBIAl TADIC: THE MEDIA ARE CONTROLLERS OF THE STATE l NEARLY 60 PERCENT OF JOURNALISTS FEAR FOR THEIR JOB l PROPOSALS FOR THE STRATEGY BY 15TH OF JULY l THE MINORITY MEDIA ENDANGERED WITHOUT THE STATE? l PROTECT INVESTIGATIVE REPORTING l CORRUPTION IS A DANGEROUS TOPIC FOR JOURNALISTS l CRIMINAL CHARGES FOR PRIVATIZATION OF NOVOSTI l IS AL JAZEERA BUYING TV AVALA l CONFLICT BETWEEN RTS AND THE FIRST TELEVISION l FIVE CANDIDATES FOR THE HEAD OF RADIO TV VOJVODINA l FORMER MINISTER HAS BECOME EDITOR OF “KVARTALNI MONITOR” MAGAZINE l SACKED EDITOR OF THE MAGYAR SZO l JUBILEE OF RTV KRUSEVAC
AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS
REDOVNA GODIŠNJA SKUPŠTINA NUNS-a
Skupština NUNS
(Foto: Latif Adrović)
Skupština NUNS-a je na redovnom godišnjem zasedanju u Beogradu 25. juna usvojila Izveštaj o radu NUNS od maja 2010. do maja 2011. godine. Predstavljajući izveštaj, Vukašin Obradović, predsednik NUNS, istakao je da se za godinu dana profesionalni i ekonomski položaj novinara drastično pogoršao. On je posebno napomenuo i slučajeve pritisaka i fizičkih nasrtaja na novinare, kao što su napadi na Teofila Pančića i Čabu Segija, ili plakata kojima je prećeno smrću novinarima B92 u Lazarevcu.
„U takvim uslovima veoma je teško planirati i realizovati uobičajene programske aktivnosti Udruženja. Teško je insistirati na prvorazrednim statutarnim ciljevima NUNS kao što su slobodno novinarstvo i pluralistički mediji, dok su našim članovima svakodnevno ugroženi pravo na rad i gola egzistencija“, rekao je, pored ostalog, Obradović. Uz izveštaj su priloženi i lista projekata NUNS u proteklih godinu dana, kao i detaljan finansijski. (Izvor: Newsletter NUNS)
MEDIJSKA STRATEGIJA NA UVID
Skupština NUNS
(Foto: Latif Adrović)
Skupština NUNS zatražila je od Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva i Vlade Srbije da Predlog medijske strategije, pre usvajanja, bude dostavljen medijskim udruženjima i asocijacijama na usaglašavanje. „Tekst Nacrta medijske strategije o kome se vodi javna rasprava dobra je osnova za medijsku strategiju, i ni u konačnom tekstu se ne sme odustati od najvažnijih opredeljenja, pre svega izlaska države iz vlasništva u medijima, izuzev javnih servisa RTS i RTV“, navedeno je u saopštenju Skupštine NUNS.
Skupština NUNS zahteva nastavak privatizacije svih neprivatizovanih lokalnih i republičkih javnih preduzeća, medija koji su sada delimično ili potpuno u vlasništvu države kao što su novinska agencija Tanjug, listovi Politika, Večernje novosti i Dnevnika. Skupština NUNS traži i reviziju dosadašnjih privatizacija u medijskoj sferi. (Izvor: Newsletter NUNS)
KLIZNI ROK ZA UPLATU ČLANARINA
Skupština NUNS
(Foto: Latif Adrović)
Skupština Nezavisnog udruženja novinara Srbije prihvatila je, predlog da se Izvršnom odboru NUNS preda u nadležnost pravo da promeni rok za uplatu članarine u toku kalendarske godine. „Odluku o iznosu godišnje članarine po kategorijama članova donosi IO. Rok za uplatu članarine je 31. mart tekuće godine. Izvršni odbor ima pravo da u toku kalendarske godine menja odluku o iznosu i roku za uplatu članarine“, glasi u celosti novousvojeni član Statuta.
U obrazloženju predloga je navedeno da se socijalno ekonomski položaj velikog broja članova NUNS tokom 2010. i posebno u prvom tromesečju 2011. godine dramatično pogoršao, „zbog čega mnogim kolegama redovno izmirenje godišnje članarine predstavlja problem“. Skupština NUNS je, nakon kraće debate, predloženu izmenu Statuta usvojila jednoglasno. (Izvor: Newsletter NUNS)
ZABRINUTOST ZBOG BUDŽETSKE POLITIKE
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) zabrinuto je zbog tendencije da se sve više novca iz republičkog i opštinskih budžeta troši za finansiranje tekućeg poslovanja medija koji su u vlasništvu države, umesto za finansiranje programa od javnog interesa. Za Tanjug je izdvojeno 216.715.000 dinara, za javno preduzeće „Panorama“ u Prištini 28.800.000, za Radio Jugoslaviju 122.048.000 , a za Jugoslovenski pregled 10.803.000, dok je za podršku programima od javnog interesa namenjeno svega 115.936.000 dinara.
Dakle, prema podacima Ministarstva kulture sredstva uplaćena direktno javnim preduzećima su neuporedivo veća od sredstava namenjenih podsticanju javnog interesa. NUNS smatra da je krajnje vreme da budžetski novac koji uplaćuju svi građani Srbije u medijskoj sferi počne da se troši na dobrobit svih građana, odnosno za finansiranje programa i sadržaja od javnog interesa, a ne za finansiranje tekućeg poslovanja javnih preduzeća u kojima vladajuće strukture imaju široke mogućnosti za kontrolisanje uređivačke politike. (Izvor: NUNS)
PRESBURGEROVA SMENA ŠAMAR NOVINARSKOJ PROFESIJI
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) smatraju da odluka upravnog odbora preduzeća Mađar so da pokrene proceduru smene glavnog i odgovornog urednika ovog lista Čabe Presburgera predstavlja pritisak na medije i slobodu izražavanja i šamar novinarskoj profesiji. NUNS i NDNV pozivaju u saopštenju 21. juna, redakciju Mađar so da "pruži otpor bahatom ponašanju osnivača, čija je namera da od lista ponovo napravi bezlično partijsko glasilo".
Upravni odbor, u obrazloženju zahteva za smenu Presburgera, kako napominju NUNS i NDNV, ukazuje da je nezadovoljan uređivačkom politikom lista, jer je u nedovoljnoj meri praćen rad Saveza vojvođanskih Mađara. Prema stavu NUNS i NDNV, ovakvo obrazloženje kao da je zalutalo iz nekih drugih vremena. Ono govori o nespremnosti SVM i Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine da čuju bilo kakve kritičke tonove usmerene ka političkoj eliti vojvođanskih Mađara, a koji su se mogli pročitati u listu Mađar so, smatraju NUNS i NDNV. I ovaj slučaj političke smene urednika potvrđuje da postojeći sistem informisanja na jezicima nacionalnih manjina omogućava "beskrupuloznu kontrolu medija od strane političkih moćnika". Ovim je ugrožena i novinarska profesija i pravo građana na valjano informisanje. (Izvor: NUNS)
MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA
U BEOGRADU ODRŽANA SKUPŠTINA EFJ
Skupština EFJ
U Beogradu je od 15. do 17. juna održana godišnja Skupština Evropske federacije novinara (EFJ), pod geslom „Ključ za slobodu štampe: Novinarstvo kao javno dobro“. Skup je otvorio Boris Tadić, predsednik Srbije, koji je istakao ulogu medija kao korektiva društva i države. U fokusu je bilo pitanje sindikalnog organizovanja novinara i sloboda štampe kao jedno od temeljnih prava. Za tri dana rada usvojena je 21 rezolucija. Domaćini skupa bili su NUNS, UNS i Sindikat novinara Srbije.
Predsednik Tadić se složio da je situacija u kojoj su novinari danas teška, ali ne i da je situacija gora nego devedesetih, istakavši da je tada bilo likvidacija novinara i poručio da Srbija ne može biti stabilna dok ne budu rešena ubistva novinara. Arne Kenig, predsednik EFJ, skrenuo je pažnju na činjenicu da je u Srbiji puno novinara bez posla, kao i da su izloženi političkim pritiscima i da često rade uz policijsku pratnju. (Izvor Newsletter NUNS)
TADIĆ: MEDIJI SU KONTROLORI DRŽAVE
Boris Tadić (Foto: FONET)
Na Skupštini Evropske federacije novinara predsednik Srbije Boris Tadić rekao je da država ne može biti vlasnik medija, ali da i u EU postoje brojne dileme u vezi sa tim i različiti modeli rešavanja ovog pitanja. "Kao predsednik države pažljivo analiziram sve procese u društvu. Niko ovde nije naivan. I mediji i država zastupaju određene interese. Da li su ti interesi uvek podudarni - nisu. Demokratsko društvo nije moguće bez elementarne saglasnosti te dve strane. Mediji su kontrolori države. Mediji su istraživač", rekao je Tadić. "Oni treba da osvetle procese u društvu ukažu na propuste i kriminal. Oni su i korektiv javnosti i nezaobilazan gradivni činilac javnosti i zato imaju posebnu ulogu u kreiranju atmosfere u društvu", naveo je predsednik Srbije.
Po oceni predsednika, Srbija nikada neće biti demokratsko društvo bez jasne perspektive za medije i dodao da medijska strategija predstavlja doprinos tome. On se složio da je situacija u kojoj se novinari danas nalaze teška, ali ne i sa tim da je situacija gora nego devedesetih, jer je tada bilo likvidacija novinara i poručio da Srbija ne može biti stabilna dok se ne reše ubistva novinara. Tadić je naglasio da je Srbija slobodno društvo i da se Srbija znatno promenila i između ostalog posle hapšenja haškog optuženika Ratka Mladića. (Izvor: B92, Tanjug)
NOVINARI - SVOJEVRSNA DRUŠTVENA INSTITUCIJA
SEEMO konferencija
(Foto: TANJUG)
Na konferenciji Organizacije medija jugoistočne Evrope (SEEMO) o istraživačkom novinarstvu, 29. juna u Beogradu, predsednik Srbije Boris Tadić rekao je da mediji i novinari imaju važnu ulogu, kao i političari u razvoju slobodnog društva i demokratije. "Novinari su postali svojevrsna društvena institucija. Bez institucija nije moguće izgraditi demokratiju“, naglasio je Tadić i istakao i da nije dovoljno izgrađena nezavisnost novinarstva.
„U ovoj zemlji su ubijeni novinari i političari i tačno je da svi ljudi koji preuzimaju rizike na sebe zaslužuju respekt i zaštitu države, jer bez njih nije moguće suštinski promeniti društvo“, rekao je predsednik. Po njegovoj oceni niko nije potpuno nezavisan u današnjem svetu, ali treba uspostaviti najveću moguću nezavisnost, jer samo tako možemo izgraditi i doprineti zrelosti društva. On je konstatovao da se moraju otkriti ljudi koji su ubili novinare, kao i što se moraju otkriti oni koji su ubili političare. “Nisu svi novinari, kao ni svi političari, borci za pravdu, poštenje i ljudsku jednakost i prava. Nisu ni svi mediji uvek na strani dobra. To je karakteristika ljudske prirode, idealizacija medija je jednako opasna kao i idealizacija političkih stranaka”, rekao je on dodajući da je bitno da se osigura kredibilitet novinarske profesije. Predsednik je poručio: “kritikujte predsednika Srbije, ako smatrate da je to potrebno. Neću reći ne čitajte novine i ne gledajte televizije, ali ću od tužilaca tažiti da ih zabrane ukoliko se radi, u onome što objavljuju, o krivičnom delu, a ne o onome što se meni ne sviđa“. (Izvori: FoNet, Tanjug RTS)
PREDLOZI ZA STRATEGIJU DO 15. JULA
Rasprava o strategiji
(Foto: FONET)
Rok za dostavljanje predloga povodom Nacrta strategije o razvoju medija Srbije produžen je do 15. jula, da bi to bio što kvalitetniji dokument, u interesu svih građana, rekla je Dragana Milićević Milutinović, državna sekretarka u Ministarstvu kulture, informisanja i informacionog društva. Po njenim rečima, Ministarstvo će u avgustu da završiti konačnu verziju strategije, a Vlada Srbije bi taj predlog mogla da usvoji u septembru.
Ekspert Evropske komisije Sandra Pašić Hrvatin je ukazala da je u nacrtu strategije izostala analiza stanja u medijima i navela da je zacrtan rok od 18 meseci za završetak privatizacije, ali nema odredbi i mehanizma za slučaj da se taj plan ne ostvari. "Povlačenje države iz vlasništva u medijima je legitimna odluka, ali bi proces privatizacije morao razmatrati i problem socijalne sigurnosti, i potrebe lokalnih zajednica koje takođe imaju pravo na lokalne informacije", ocenila je Hrvatin. Član radne grupe za izradu strategije Zoran Sekulić je ukazao da su privatni mediji u neravnopravnom položaju u odnosu na državne koji se finansiraju iz budžeta, a potpredsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Dragan Janjić naveo da država treba da finansira projekte medija za koje postoji javni interes. (Izvori: Beta, FoNet)
SKORO 60 ODSTO NOVINARA STRAHUJE ZA POSAO
Miroljub Radojković  (Foto: FONET)
Skoro 60 odsto novinara u Srbiji strahuje od gubitka posla, dok bi više od 20 odsto njih napustilo novinarstvo čim im se ukaže prilika za bolji posao. Rezultati istraživanja „Profesija na raskršću - novinarstvo na pragu informacionog društva“, objavljeni 25. juna, pokazuju da 60 odsto ispitanih novinara redovno prima platu, a 40 odsto ispitanika zarađuje više od republičkog proseka. "Foto robot prosečnog novinara u Srbiji je osoba koja mnogo radi, nema radno vreme, malo zarađuje ili ima neredovna primanja, pod stresom je, zabrinuta za svoju budućnost i izložena pritiscima", kaže profesor FPN Miroljub Radojković.
Kao osnovne probleme profesije novinari su naveli nepovoljan ekonomski položaj, veoma loš kvalitet medijskog sadržaja, ali i jak pritisak i gubitak novinarske autonomije. Po oceni Snježana Milivojević profesorka FPN, rukovoditeljke istraživanja u Srbiji je problem što ne postoje pouzdani podaci o tome koliko i koji ljudi rade u medijskoj industriji, kao ni podaci o vlasništvu u medijima. (Izvor: Danas)
DA LI SU MEDIJI MANJINA UGROŽENI BEZ DRŽAVE
Vlada Vojvodine
U Novom Sadu je održana treća javna rasprava o nacrtu medijske strategije koja predviđa potpuno povlačenje države iz vlasništva nad medijima. Vlada Vojvodine, ali i veliki broj lokalnih i manjinskih medija su kao glavnu zamerku naveli mogućnost da će strategija da uništi multikulturalnost pokrajine. Naglašeno je da bi isključivanje države iz vlasništva nad lokalnim medijima u višejezičnim sredinama kakva je Vojvodina, ugrozilo postojanje televizijskih i radio stanica, kao i listova na manjinskim jezicima.
Pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Milorad Jurić je izjavio da pokrajinska administracija želi da sačuva višejezičnost u lokalnim medijima. On je rekao da tekst radne grupe o strateškom razvoju medija "odiše jednim hiperliberalizmom, koji privatnu svojinu pretpostavlja kao najpravedniji i najefikasniji oblik svojine u medijima". "Dosadašnje privatizacije nisu pokazale zadovoljavajuće rezultate, a bojimo se da bi i dalja privatizacija lokalnih medija u višejezičkim sredinama ugrozila multietnički karakter njihovih programa, što je nama u Vojvodini od izuzetne važnosti", dodao je Jurić. "Nisu sve privatizacije srećne, ali sigurno je da je tamo gde lokalne vlasti kontrolišu medije situacija još gora. Privatno vlasništvo automatski ne znači da se ne mogu formirati programi koji su u funkciji javnog servisa, samo što je strategijom sada predviđeno da to ide na takozvano projektno finansiranje, odnosno da ne bude iz budžeta, nego da mediji konkurišu i da lokalne zajednice donose odluku o tome", istakao je Dragoljub Žarković, član radne grupe za izradu nacrta medijske strategije.
Potpredsednik NUNS-a Dragan Janjić rekao je da je osnovni cilj medija da promoviše javni interes i zato je važnije pitanje šta se emituje nego ko je vlasnik. On je naglasio da je evropski princip da se ne finansira tekuće poslovanje, već sadržaj. (Izvor: B92, Tanjug)
ISTRAŽIVAČKOM NOVINARSTVU POTREBNA ZAŠTITA
Postoji ogroman pritisak na istraživačko novinarstvo, čija produkcija slabi zbog ekonomskih zahteva tržišta, rekao je 16. juna komesar SE za ljudska prava Tomas Hamarberg na skupštini Evropske federacije novinara u Beogradu. Novinari u Evropi se suočavaju sa mnogim ograničenjima mogućnosti da rade i izražavaju se slobodno, u Srbiji, kao i u nekim drugim evropskim zemljama, novinarima trebaju telohranitelji, naveo je Hamarberg.
"Novinarima se preti, neki su ubijeni, a počinioci uglavnom nisu privedeni pravdi, a ta nekažnjivost šalje lošu poruku i novinarima i društvu", ukazao je on. Komesar za ljudska prava je naveo da "velike firme kupuju medijske kuće i kanale za emitovanje, ali ne poštuju uvek medijsku etiku". Članica Evropskog parlamenta Tanja Fajon rekla je da vlade treba da izbegavaju zakone koji bi uticali na sadržaj tekstova i izveštaja novinara. Ona je ukazala da mediji sve više postaju zavisni od finansijera, koji su zbog "ekonomskih zahteva tržišta" neophodni za njihov opstanak, što utiče na pad istraživačkog novinarstva: "Mediji bi trebalo da budu nezavisniji od investitora, jer gube kvalitet kada je reč o objektivnom izveštavanju". Ona je upozorila i da sami novinari treba da poštuju profesionalnu etiku, štite izvore i trude se da izbegavaju proizvoljne i neproverene kvalifikacije. (Izvori: B92, Beta)
KORUPCIJA JE OPASNA TEMA
Korupcija i novinari (Foto: TANJUG)
Država mora zaštititi novinare u njihovom poslu i to je poruka svim vladama i zvaničnicima zemalja Jugoistočne Evrope, rekao je 27. juna generalni sekretar Medijske organizacije Jugoistočne Evrope (SEEMO) Oliver Vujović na skup o istraživačkom novinarstvu u regionu, u organizaciji SEEMO. Prema podacima SEEMO, u prošloj godini se dogodilo 400 slučajeva direktnih napada na novinare u regionu, od Belorusije i Turske, koje su najkritičnije po tom osnovu, do Slovenije i Moldavije.
Dragana Nikolić Solomon, šefica Odeljenja za medije Misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u Beogradu izjavila je da je sloboda medija jedna od četiri oblasti kojom se OEBS u Srbiji bavi u kreiranju ozbiljnog okruženja za rad medija. Klemens Koja, austrijski ambasador u Srbiji, ocenio je da je jedan od prioriteta spoljne politike Beča podrška državama Jugoistočne Evrope u transformaciji i tranziciji ka Evropskoj uniji. Novinari na Kosovu izloženi su pretnjama, a veliki problem predstavlja što institucije direktno prete novinarima, rekao je Kastriot Jahaj, urednik iz Prištine. On je je kritikovao i ambasadora SAD u Prištini, koji je napao novinare pošto su ga slikali kako piše SMS poruke poslanicima kako treba da glasaju, prilikom izbora predsednika Kosova. (Izvori: FoNet, Tanjug)
BEZ SRPSKOG TV KANALA NA KOSOVU
Član Republičke radiodifuzne agencije Živojin Rakočević izjavio je 27. juna da nema političke volje za osnivanje televizijskog kanala na srpskom jeziku koji bi pokrivao celo Kosovo. Po njegovim rečima, takva ideja predviđena je i Ahtisarijevim planom, ali je teško očekivati njenu skoru realizaciju. “Radio televizija Kosova pokušava da napravi svoj kanal na srpskom jeziku tako što će emisije biti prevođene sa albanskog na srpski“, rekao je Rakočević.
On je istakao da bi na takvom TV kanalu bilo sve ono što vlasti u Prištini žele da čuju samo na srpskom, „što je za nas neprihvatljivo“. Rakočević je dodao da nije optimista ni u pogledu pokretanja dnevnih novina na srpskom jeziku. (Izvor: Beta)
SAVET RRA POKRENUO POSTUPAK PROTIV „PRVE“
Ivan Ivanović
Savet Republičke radiodifuzne agencije (RRA) saopštio je 29. juna da je pokrenuo postupak protiv televizije "Prva" zbog programskog sadržaja emisije "Veče s Ivanom Ivanovićem". Na prvoj narednoj sednici Saveta predstavnik te medijske kuće biće pozvan da se službeno izjasni o spornim sadržajima. Demokratska zajednica Hrvata (DZH) optužila je Ivanovića da je u svojoj emisiji 29. aprila i 6. maja, vređao Hrvate i Katoličku crkvu. NUNS je ranije tražio da RRA ispita navode o uvredama.
„Država Srbija i sve njene institucije dužne su da zaštite manjine. Ako se država na najvišem nivou oglasila u slučaju američke komičarke Čelsi Hendler, koja je vređala i ismevala čitav srpski narod zbog nepovoljnih kritika koncerta Ejmi Vajnhaus, nema razloga da država postupi drugačije kada je u pitanju zaštita drugog naroda u njenim medijima, u ovom slučaju hrvatske manjine u Srbiji“, kaže Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a. Ivanović je, navodno, izjavio „da, ukoliko je ugrozio prava Demokratske zajednice Hrvata, mogu da ga tuže sudu“. Voditelj je u emisiji pogrdnim rečima, kako je navedeno u saopštenju DZH, govorio o Katoličkoj crkvi i „pozvao Al Kaidu da pričeka da Hrvatska uđe u Evropsku uniju, pa da onda postavi atomsku bombu uz jasne insinuacije gde”, čime se, po oceni DZH, podstiče na međunacionalnu mržnju. (Izvori: Tanjug, Blic, Politika, Kurir)
PODNETE KRIVIČNE PRIJAVE ZBOG PRIVATIZACIJE NOVOSTI
Savet za borbu protiv korupcije podneo je 16. juna Višem javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijavu protiv sedam osoba zbog sumnje da su počinile krivična dela zloupotrebe službenog položaja, prevare, falsifikovanja isprave i udruživanja radi vršenja krivičnih dela, potvrdila je Verica Barać, predsednica Saveta. Reč je o sumnjama za nezakonit upis akcionarskog društva NIP Kompanija Novosti a. d. u Registar Trgovinskog suda 2002, kao i kršenje zakona u postupku preuzimanja akcija tokom 2005. i 2006. godine.
U Savetu za borbu protiv korupcije podsećaju da su izveštaj o privatizaciji kompanije Novosti i prosledili Vladi Srbije. „Savet je dugo i brižljivo radio na prikupljanju i analiziranju dokumentacije u vezi s tim slučajem i tokom rada pronašao zapanjujuće mnogo nezakonitosti u tom postupku, koji predstavlja pravi primer organizovanog kriminala i korupcije koja se događa godinama“, navedeno je u saopštenju. Direktor Večernjih novosti Manojlo Vukotić nije želeo da komentariše podnošenje krivičnih prijava. (Izvor: Danas)
SUKOB RTS I PRVE TV
RTS se oštro suprotstavlja tumačenjima da je čin hajdučije “Prve televizije” i njeno neskriveno demonstriranje medijskog neokolonijalizma, jednostavni sukob dve medijske kuće oko pitanja da li je bolje emitovati snimak ili direktan prenos koncerta Zdravka Čolića, saopštila je RTS povodom toga što je "Prva televizija" 25. juna, dok je na RTS-u prenošen koncert Zdravka Čolića na Ušću, emitovala snimak starog koncerta Čolića u Sarajevu. "Prva" je odgovorila da su svojim gledaocima "omogućili da vide jedan od koncerata Zdravka Čolića”.
RTS konstatuje da je „reč o legalizaciji najozbiljnijeg medijskog srpskog pitanja, koliko će u budućnosti preostati srpskih medija, kakvi će oni biti i ko će tumačiti i kako naše živote, da li smo, kao društvo, kao građani i kao država, nečijim odlukama unutar Srbije osuđeni da budemo medijska kolonija? Ko je taj srpski političar ili koji su to moćni ljudi koji kažu strancima: radite šta hoćete, kupujte za sve pare, menjajte suštinu postojećih a otkupljenih televizija, ne obazirite se na zakone i evropska pravila, ukidajte Javnom servisu pravo na marketing, zakonsko pravo na pretplatu, pravo na gledanost i uticaj. Bogata, moćna komercijalna televizija sa dve nacionalne frekvencije, zaštićena kao beli medved, od postojećih 365 dana u godini i od 24 sata na raspolaganju, izabrala je baš isti dan i isti sat da pusti stari snimak Čolića iz Sarajeva baš kada je RTS najavio prenos beogradskog Čolićevog koncerta?! Nijednom rečju, nijednom najavom, nijednim grafičkom ili pisanim objašnjenjem ’Prva televizija’ nije obavestila svoje gledaoce da im - pod navodnim ’ekskluzivno’ i ’poslastica za gledaoce’ podvaljuje stari snimak sa Koševa, tada stvari izgledaju manje naivno, ali više nego proračunato“. TV Prva navodi da "Posle informacije da će RTS ići uživo sa koncerta sa Ušća, doneli smo odluku da gledaocima damo alternativu, a ne da imaju dva koncerta u isto vreme. To je jedini razlog zašto smo od 22 sata pustili film". (Izvori: RTS, Blic)
AL DŽAZIRA KUPUJE TELEVIZIJU AVALA?
Jedna od najvećih svetskih televizija Al Džazira ponudila je vlasniku 25 miliona evra za televiziju Avala. Na ovaj način preko nacionalne frekvencije u Srbiji išao bi program regionalne mreže Al Džazira Balkan koja bi uskoro trebalo da počne emitovanje programa. Glavna i odgovorna urednica TV Avala rekla je, međutim, da postoji interesovanje velikih medijskih kuća za TV Avalu, ali da za sada nema reči o konkretnim ponudama, a još manje o prodaji Al Džaziri.
Ukoliko, ipak, dođe do ovog aranžmana, novinari koji budu radili na srpskoj Al Džaziri morali bi, navodno, da priznaju da je Kosovo država. Naime, na audiciji za rad u ovoj televiziji u Sarajevu, kandidati su morali da odgovore na pitanje „da li je Kosovo država". Direktor Al Džazire Balkan Goran Milić rekao je da nije upoznat sa planovima Al Džazire da kupi deo beogradske televizije Avala, ali je potvrdio da novinarima u razgovoru za posao postavljaju pitanje u vezi sa statusom Kosova. (Izvori: Press, B92, FoNet)
SMENJEN UREDNIK MAĐAR SOA
Subotica
Zbog navodnog niza propusta i grešaka, Čaba Presburger smenjen je s mesta glavnog urednika novosadskog Mađar soa, objavljeno je 24. juna. Na njegovo mesto je, u svojstvu vršioca dužnosti, postavljena dugogodišnja novinarka tog lista Marta Varju. Odluku je, posle višečasovne rasprave, u Subotici doneo Mađarski nacionalni savet, kome je Skupština Vojvodine svojevremeno prenela osnivačka prava nad jedinim dnevnim listom mađarske manjine u pokrajini.
Smenu Presburgera je inicirao je Upravni odbor Mađar soa, podržao Odbor za informisanje Mađarskog nacionalnog saveta, a konačnu reč su dali članovi Saveta, koji su procenili da je dosadašnji glavni urednik odgovaran za navodni niz propusta, grešaka, pa i podmetanja u temama od značaja za Mađare na ovim prostorima. Među konkretnim greškama navedena je ocena da nije dovoljno dobro praćen rad predsednika Skupštine Vojvodine Šandora Egerešija, kao najviše pozicioniranog Mađara u organima vlasti u Srbiji. Presburger je izjavio da je delovao na osnovu programa koji je bio usvojen u trenutku kada je biran na dužnost glavnog urednika i istakao da je uspeo u osnovnoj nameri da podigne ugled lista. (Izvor: Tanjug)
BIVŠA MINISTARKA POSTALA UREDNICA „KVARTALNOG MONITORA“
Diana Dragutinović (Foto: FONET)
Bivša ministarka finansija Diana Dragutinović postavljena je za glavnog i odgovornog urednika ekonomskog časopisa „Kvartalni monitor“, objavljeno je 15. juna. Na promociji novog broja ovog magazina, koji izdaje Fond za razvoj ekonomske nauke (FREN), Dragutinovićeva je ocenila da bi trebalo zaustaviti jačanje kursa dinara, jer jak kurs povećava deficit tekućeg platnog bilansa, a da način da se to uradi ne sme biti samo smanjivanje kamatne stope.
Narodna banka Srbije (NBS) je 9. juna smanjila referentnu kamatnu stopu za pola procentnog poena, na 12 odsto godišnje, zbog procene da je inflacija dostigla najviši nivo i da će početi da pada. Na pitanje da li je današnje jačanje kursa evra za dva dinara samo kratkotrajno ili je signal trajnijeg slabljenja, bivša ministarka je rekla da je rano govoriti o tome, jer je reč samo o jednokratnoj promeni: „Treba da prođe bar nekoliko dana ili nekoliko sedmica da vidimo da li je tendencija privremena ili permanentnija“. „Naravno da uvek ovakve promene kursa možete da dovedete u vezu sa smanjenjem stepena restriktivnosti monetarne politike, dakle, smanjenja kamatne stope“, rekla je ona. Dragutinovićeva je istakla da za sada misli da je Narodna banka Srbije zaista uradila pravu stvar jer je smanjila kamatnu stopu, „imajući u vidu zaista veliku kamatnu maržu i veliki priliv portfolio investicija, odnosno vrućeg novca“. (Izvor: Alo)
JUBILEJ RTV KRUŠEVAC
Kruševac
U Kruševcu ispred Doma sindikata, u kome je smeštena Regionalna televizija Kruševac, emitovana je 20. juna emisija uživo povodom obeležavanja 20 godina Radio televizije Kruševac, prve televizije van sistema RTS-a i prva van Beograda. “Ponosni smo na jubilej, dve decenije dežuranja i druženja sa gledaocima Rasinskog okruga i Pomoravlja, ali i na činjenicu da smo prva lokalna televizija u Srbiji osnovana van sistema nacionalne RTV”, rekao je Nenad Mojsilović, direktor Regionalne radio televizije Kruševac.
Pre 20 godina, počeo je eksperimentalni program, da bi zvanično sa radom televizija Kruševac krenula na Vidovdan 1991. godine. (Izvor: Večernje novosti)
PET KANDIDATA ZA DIREKTORA RADIO TV VOJVODINE
Za mesto generalnog direktora javnog servisa Vojvodine prijavilo se pet kandidata koji ispunjavaju uslove: Mladen Dražetin, Predrag Perišić, Siniša Isakov, Dragan Guzijan i Jovan M. Jovanović. Izabrani kandidat zameniće Blažu Popovića koji je, zajedno sa menadžmentom RTV Vojvodina, smenjen u aprilu ove godine i od tada je u statusu vršioca dužnosti.
Mladen Dražetin od 2005. drži katedru za oblast medija na Visokoj tehničkoj školi. Diplomirani dramaturg Predrag Perišić penzionisan je kao redovan profesor na Fakultetu dramskih umetnosti, a u svojoj profesionalnoj biografiji između ostalog beleži da je bio dramaturg i urednik u Kulturnoj redakciji TV Beograd i odgovorni urednik Kulturno zabavnog programa RTS-a. Diplomirani inženjer elektrotehnike i računarstva Siniša Isakov pomoćnik je pokrajinskog sekretara za saobraćaj i telekomunikacije, zaposlen je u RTV, ali mu zbog imenovanja na funkciju u pokrajinskoj vlasti miruju prava i obaveze iz radnog odnosa. Dragan Guzijan, diplomirani filmski i televizijski montažer, zaposlen je kao urednik specijalnih programa u RUV, dok je Jovan M. Jovanović akademski muzičar - klarinetista. On je urednik emisije u redakciji ozbiljne muzike u Poslovnoj jedinici za muziku RUV. (Izvor: Danas)
IN MEMORIAM: VIŠNJA BOŽOVIĆ VUKOTIĆ I DRAGAN VLAHOVIĆ
Višnja Božović Vukotić
i Dragan Vlahović
U Beogradu su u junu preminuli novinari Višnja Vukotić i Dragan Vlahović. Višnja Božović Vukotić se novinarstvom bavila od 1962. godine. Radila je u Radio Beogradu i listovima Student, Beogradska nedelja, Zvezdina nedelja, Aš, Reporter, Duga i Ekspres politika. Dragan Vlahović je karijeru, dugu tri decenije, počeo i završio u Politici. U međuvremenu je radio u listovima: Intervju (zamenik glavnog urednika i glavni urednik), DEM (pomoćnik glavnog urednika), Srpsko nasleđe (glavni urednik), Glas javnosti (pomoćnik glavnog urednika). Kao voditelj i autor imao je seriju političkih emisija na TV Politika.
Novinarstvo za Višnju Vukotić nije bilo samo profesija već i životni izbor i, kako je volela da kaže - privilegija.
Po duši novinar, po rođenju Pančevac, poreklom Crnogorac, etnički Srbin, po vaspitanju Beograđanin i svetski čovek, Dragan Vlahović je jedan od najboljih istoričara u beogradskim redakcijama. Objavio je i knjige o vremenu titoizma i vremenu sadašnjem („Jovanka Broz”, „Velika obmana”, „Demokratska pljačka Srbije”). (Izvori: Blic, Politika)
STIPENDIJE NAGRADE USAVRŠAVANJA
NAGRADE ZA NAJBOLJI PRILOG O ENERGETSKOJ EFIKASNOSTI
Dodeljene nagrade CEDEF
(Foto: MC)
Novinarski konkurs za najbolji prilog na temu: „Prozori, prvi korak ka energetskoj efikasnosti” okončan je 21. juna, dodelom nagrada novinarima u Medija centru. Pobednik konkursa je novinar lista Politika Senka Lučić čiji je prilog “Dobar prozor - velika ušteda” dobio najviše ocene od strane stručnog žirija. Nagrada je studijsko putovanje u Beč. Konkurs su organizovali Centralno evropski forum za razvoj (CEDEF) u saradnji s Agencijom za energetsku efikasnost Republike Srbije i kompanijom Rehau.
Plakete dobilo je još sedam novinara čiji su prilozi visoko ocenjeni od strane žirija. Plakete su dobili: Željko Stanković (E-magazin Ekologija), Zoran Panić i Igor Jovanović (BETA), Zorica Lešović Stanojević (Čačanski glas), Mladen Vuksanović (Zelene vesti), Dragan Kolarov (Green Magazine) i Aleksandra Božović (RTS). Predsednica žirija bila je Ružica Vranković, pobednica prethodnog konkursa koji je CEDEF organizovao. Ostali članovi žirija bili su: Jelka Jovanović, potpredsednik NUNS-a, Petar Jeremić, predsednik IO UNS-a, dr Miodrag Mesarović, generalni sekretar Komiteta Srbije Svetskog saveta za energetiku, dr Dimitrije Lilić, Agencija za energetsku efikasnost Republike Srbije, Predrag Vasiljević, rukovodilac prodaje kompanije REHAU i Ana B. Bovan, predsednik CEDEF. (Izvor: Medija centar)
„BUĐELARU“ NAGRADA MEDIJA BIZNIS PARTNER 2011
Emisija "Buđelar" o ekonomskim temama, koja se već pet godina emituje na TV B92, dobila nagradu Medija biznis partner 2011, objavljeno je 24. juna. "Obrazloženje žirija je da smo na pozitivan način uticali na privredni ambijent, podsticali privrednu aktivnost i ulivali optimizam. To je i bila ideja 'Buđelara', osim one prvobitne, a to je da obrazujemo građane i damo im informacije o nekim osnovnim ekonomskim terminima koji su za njih u tom trenutku bili novi", rekla je urednica "Buđelara" Biljana Stepanović.
Nagradu su, pored emisije Buđelar B92, u istoj kategoriji dobili i kompanija Novosti, Prva srpska televizija i hrvatski nedeljnik Lider. Nagrada biznis partner ustanovljena je pre 17 godina, a ove godine je prvi put proglašena i biznis ličnost. Tu titulu dobio je Miroslav Bogićević, predsednik šabačkog Koncerna „Farmakom MB“. (Izvor: B92)
BIRN: ŠKOLA ISTRAŽIVAČKOG NOVINARSTVA U OPATIJI
Balkanska istraživačka regionalna mreža BIRN organizuje, već drugu godinu za redom, Školu istraživačkog novinarstva od 21. do 27. avgusta u Opatiji. Škola će okupiti eminentne stručnjake među kojima su Šila Koronel s Univerziteta Kolumbija u Njujorku i Nik Dejvis, novinar britanskog Gardijana. Cena upisa, u koju su uključeni materijali, smeštaj i hrana je 890 evra. Za 20 novinara s Balkana biće obezbeđene kompletne stipendije. Više informacija na internet adresi: www.balkaninsight.com.
Predviđen je i praktičan rad na istraživačkoj temi, a školu finansiraju londonski Institut za otvoreno društvo i misija OEBS u Srbiji. Krajnji rok za prijave, za polaznike koji konkurišu za stipendije je 25. jul, a za ostale 9. avgust. (Izvor: BIRN)
KONKURS ZA NAJBOLJI MEDIJSKI PRILOG O ALTERNATIVNIM GORIVIMA U INDUSTRIJI
Centralno evropski forum za razvoj CEDEF u saradnji sa Agencijom za energetsku efikasnost Republike Srbije a pod pokroviteljstvom kompanije Holcim raspisao je novinarski nagradni konkurs za najbolji medijski prilog na temu: “Alternativna goriva u industriji”. Konkurs je otvoren do 26. septembra. Prijavu može poslati redakcija ili pojedinac poštom na adresu CEDEF-a sa naznakom „za konkurs“ (Centralno evropski forum za razvoj, ul. Žorža Klemansoa 13, 11000 Beograd). Prijava za konkurs je na internet prezentaciji www.cedeforum.org.
Pravo na učešće imaju svi novinari/ke, odnosno medijske kuće koji su objavili radove u medijima na teritoriji Republike Srbije. Svaki učesnik ima pravo da dostavi maksimum tri priloga. U izbor ulaze novinarske forme: izveštaj, intervju, članak, reportaža itd, a nagrada se dodeljuje isključivo za rad objavljen ili emitovan od 21. juna do 26. septembra. Nagrada za najbolji prilog je putovanje u Brisel, tokom održavanja Evropske nedelje održive energije.
Goriva o kojima je reč su: automobilske gume, stara guma, komunalni otpad, otpadna ulja i slično. Cilj konkursa je unapređenje informisanosti javnosti i privrede o ulozi alternativnih goriva u industriji, kao i o značaju i efektima upotrebe alternativnih goriva u industriji. (Izvor: CEDEF)
ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE
Enveloprint d.o.o. raspisuje konkurs za grafičkog tehničara pripreme za štampu.
Rok za konkurisanje: 6. jul.
Prijave i CV slati na e-mail: konkursenvloprint_66237@infostud.com.
Uslovi: minimum SSS grafičke struke, korišćenje programa Adobe Ilustrator, radno iskustvo na istim ili sličnim poslovima  minimum dve godine.
Opis posla: prijem i kontrola ulaznih fajlova, elektronska montaža, Izrada filmova/CTP ploča, otvaranje radnih naloga, kontrola procesa i kvaliteta štampe.
Ponuda: stalno zaposlenje uz ugovoreni probni rad,, mogućnost napredovanja i usavršavanja i stimulativan paket nagrađivanja.
Alliance International Media, vodeća kompanija u izdavanju poslovnih publikacija i CorD magazina, raspisuje konkurs za editorijal menadžera, za poslove rukovođenja svim izdanjima AIM.
Rok za prijavljivanje: 10. jul.
Uslovi: najmanje tri godine iskustva na poslovima urednika ili senior menadžera u novinskoj izdavačkoj delatnosti, dobro poznavanje tehnologije izdavaštva i svih aspekata procesa pripreme, planiranja i proizvodnje novina i/ili magazina, rukovodeće sposobnosti, odlično znanje engleskog jezika, organizacione sposobnosti, komunikativnost i pregovaračke sposobnosti, timski rad.
Ponuđeni uslovi: ugovor o stalnom radnom odnosu podrazumeva visoku startnu osnovu i bonuse u skladu s rezultatima rada.
Showmedia, preduzeće iz Kragujevca, raspisuje konkurs za dva novinara.
Rok za prijavljivanje: 5. jul.
Prijave i radnu biografiju slati (poštom) na: Showmedia d.o.o, Kneza Mihaila10, 34000 Kragujevac ili (elektronskom poštom) na: konkursshowmedia_66611@infostud.com.
Kontakt telefon: 034/339-999.
Uslovi: poznavanje rada na računaru, iskustvo u radu sa strankama, odlične veštine komunikacije i sposobnosti timskog rada.
Ponuđeni uslovi: mogućnost sticanja novih znanja i usavršavanja, pristupanje profesionalnom i ambicioznom timu.
Showmedia, preduzeće iz Kragujevca, raspisuje konkurs za dva radijska voditelja.
Rok za prijavljivanje: 5. jul.
Prijave i radnu biografiju slati (poštom) na: Showmedia d.o.o, Kneza Mihaila 10, 34000 Kragujevac ili (elektronskom poštom) na: konkursshowmedia_66612@infostud.com.
Kontakt telefon: 034/339-999.
Uslovi: poznavanje rada na računaru, iskustvo u radu sa strankama, odlične veštine komunikacije i sposobnosti timskog rada.
Ponuđeni uslovi: mogućnost sticanja novih znanja i usavršavanja, pristupanje profesionalnom i ambicioznom timu.
l UREDNIK: Zlatko Čobović l NOVINAR: Miloš Šterić l TEHNIČKA OBRADA: Lidija Cenić l
Newsletter, web publikaciju NUNS-a, od petog broja podržava Beogradski sajam. Tradicija duža od sedam decenija, duh modernog vremena i činjenica da je uvek i žiži privrednih dešavanja, učinili su Beogradski sajam najvećom i najuspešnijom sajamskom institucijom u Srbiji.